زمین‌لرزه‌های ۱۳۹۱ آذربایجان شرقی


زمین‌لرزه‌های ۱۳۹۱ آذربایجان شرقی

اطلاعات شناسنامه ای بلای طبیعی زمین لرزه

تاریخ وقوع: ۱۳۹۱/۰۵/۲۱
سال وقوع: ۱۳۹۱
ماه وقوع: مرداد
محل وقوع: اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی
مناطق آسیب دیده: اهر، ورزقان، هریس، تبریز
تعداد افراد فوت کرده: ۳۰۶ نفر
تعداد افراد مجروح شده: ۵۰۰۰ نفر
تعداد افراد آواره شده: ۱۵۵۰۰۰ نفر
مشخصات فنی بلای طبیعی: شدت زلزله اهر: 6.4؛ شدت زلزله ورزقان: 6.3؛ عمق هر دو زلزله: 10 کیلومتری

خسارات وارده

بر اثر این زمین‌لرزه در شهرستان‌های اهر، ورزقان و هریس، ۳۰۶ نفر کشته و بیش از ۵۰۰۰ نفر مجروح شدند. در مجموع ۱۵۵ هزار نفر دچار حادثه شدند که در اهر ۶۷ هزار نفر، ورزقان ۴۲ هزار نفر، هریس ۴۰ هزار نفر و تبریز شش هزار نفر را در بر می‌گیرد. بیشترین تلفات انسانی از روستاهای «باجه باج»، «گوردره» و «دبنو» و همچنین شهر ورزقان بوده‌است.

توضیحات و جزئیات بیشتر

زمین‌لرزه‌های آذربایجان شرقی (۱۳۹۱) دو زمین‌لرزهٔ کمابیش شدید بودند که در روز شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ مناطقی از استان آذربایجان شرقی را لرزاندند؛ زمین‌لرزه‌ای با بزرگای گشتاوری ۶٫۴ در ساعت ۱۶:۵۳ به وقت محلّی در ۱۷ کیلومتری اهر و زمین‌لرزه‌ای با بزرگای گشتاوری ۶٫۳ در ساعت ۱۷:۰۴ به وقت محلّی در ۱۰ کیلومتری ورزقان. مؤسّسهٔ ژئوفیزیک دانشگاه تهران و سازمان زمین‌شناسی آمریکا، کانون هر دو زمین‌لرزه را در عمق حدود ده کیلومتری زمین ذکر کرده‌اند. زمین‌لرزه، در استان‌های آذربایجان غربی ، گیلان، زنجان و اردبیل نیز احساس شد. همچنین این زمین‌لرزه در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان، نیز احساس شد.
مسئولان ایران آمار دقیق از شمار کشته‌شدگان این حادثه ارائه نکرده‌اند. رئیس سازمان مدیریّت بحران شمار قربانیان را ۲۵۳ نفر، وزارت بهداشت ۳۰۶ نفر و پزشکی قانونی ۱۶۹ نفر اعلام کرده‌اند. این در حالی است که بر اساس اعلام سازمان جمعیت هلال احمر، ۱۶ هزار مراسم ترحیم برای درگذشتگان این زمین‌لرزه برگزار شده‌است.

مطالعه بیشتر