عبدالقائم شوشتری


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۵/۰۸/۱۹
تاریخ وفات: ۱۴۰۲/۱۲/۰۱
محل وفات: اصفهان، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

عالم دینی

مجتهد و عارف، از شاگردان محمدحسین طباطبایی، رضا بهاءالدینی و محمدتقی بهجت

علت وفات

بیماری


توضیحات و جزئیات بیشتر

او که فرزند مرحوم حاج شیخ فضل‌الله شوشتری بود، در سال ۱۳۲۳ شمسی در «فاروج» از توابع شهرستان «قوچان» در خانواده‌ای روحانی به دنیا آمد.

آیت‌الله عبدالقائم شوشتری تحصیلات عالی خود را در قم نزد آیات عظام طباطبایی، بهاءالدینی، بهجت، سیّدحسین یعقوبی قایینی و حاج محمّد اسماعیل دولابی گذراند. او جز فقه، تحقیقات و مطالعات فراوانی را نیز در زمینه‌های عرفان، اخلاق، ادیان، مذاهب و طرائق داشت.

این استاد حوزه که در طول عمر پربارش طُلاب و شاگردان بسیاری را تربیت کرد، چندین سال نیز امامت جمعه شهرهای زرندِ کرمان، دورود لرستان و شاهین شهر اصفهان را بر عهده داشت.

از آثار آیت‌الله شوشتری می‌توان به کتاب‌های «غم عشق»، «راست گفت مسیح» و «قبول اهل دل» که تحت اشراف و با بیانات معظم له توسط نشر «عطش» به زیب طبع آراسته شده است، اشاره کرد.


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم الله الرحمن الرحیم

إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ ثُلِمَ فِی الْإِسْلَامِ ثُلْمَةٌ لَا یَسُدُّهَا شَیْءٌ

رحلت عالم مهذب و فقیه ربانی آیت‌الله حاج شیخ عبدالقائم شوشتری، استاد برجسته اخلاق و عرفان موجب تاسف و تأثر گردید.

این روحانی جلیل‌القدر که پرورش‌یافته خاندان مکرم فقاهت و دیانت و درس‌آموخته در نزد علمای بزرگ و عالی‌قدر بودند، در سراسر عمر بابرکت خویش همچون مجاهدی وارسته و بااخلاص به ترویج معارف دینی و تدریس سطوح مختلف دروس حوزوی، تالیف آثار ارزشمند، تربیت طلاب و شیفتگان علوم اسلامی و تکریم شعائر اهل‌بیت علیهم‌السلام اهتمام مجدانه داشتند.

ضمن عرض تسلیت فقدان این عالم گران‌قدر به حوزه‌های علمیه، علما و فضلای معزز، شاگردان، ارادتمندان، مردم شریف استان‌های اصفهان و خراسان رضوی و خاندان محترم شوشتری، برای ایشان علو درجات و رحمت و رضوان الهی و برای بازماندگان، صبر و سلامتی از درگاه خداوند متعال مسألت می‌نمایم.

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

درگذشت عالم پارسا و استاد برجسته اخلاق و عرفان، آیت‌الله شیخ عبدالقائم شوشتری (رضوان الله علیه)، موجب تأثر و اندوه خاطر شد.

این روحانی آراسته به علم و فضیلت و متخلق به اخلاق حمیده، پس از کسب فیض از محضر عالمان بزرگواری چون علامه طباطبایی، آیت‌الله العظمی بهجت و آیت‌الله سید رضا بهاءالدینی، عمر پر برکت خود را با اخلاص در عرصه تبلیغ، وعظ، تربیت شاگردان علوم دینی و اخلاقی و نیز در سنگر معنوی امامت جمعه، وقف خدمت به مردم و انقلاب کرد و آثار پرباری از خود برجا گذاشت که توشه‌ای گرانبها برای آخرت ایشان خواهد بود.

اینجانب این ضایعه را به محضر مقدس حضرت بقیه‌الله الاعظم ارواحنا الفدا، حوزه‌های علمیه، علمای اعلام، شاگردان و علاقمندان، خاندان مکرم شوشتری و سایر بستگان معزز و نیز مردم شریف استان‌های اصفهان و خراسان رضوی تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند بزرگ برای ایشان رحمت واسعه و همجواری با ائمه اطهار (ع) و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسئلت دارم.

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت روحانی سالک الی الله جناب حجةالاسلام آقای حاج شیخ عبدالقائم شوشتری رحمةالله‌علیه را به بازماندگان محترم و شاگردان و ارادتمندان ایشان تسلیت عرض می کنم و رحمت و مغفرت الهی و علوّ درجات برای آن مرحوم مسألت می نمایم.

سیدعلی خامنه‌ای

۱۴۰۲/۱۲/۴