محمدحسن فاضل گلپایگانی (زالی)


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۷
تاریخ وفات: ۱۴۰۲/۰۷/۲۸
محل وفات:
محل دفن:


دلیل شهرت

عالم دینی

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری

علت وفات

بیماری


توضیحات و جزئیات بیشتر

وی حدود ۵۰ سال، سابقه تحصیل و تدریس سطوح عالی و خارج فقه و اصول، ادبیات عرب، فلسفه، کلام، حدیث و نهج البلاغه، عرفان، اخلاق و تفسیر در حوزه علمیه قم و دانشگاه‌های تهران، علوم پزشکی تهران و تربیت مدرس و توفیق درک محضر اساتیدی همچون آیات عظام سیدمحمدرضا گلپایگانی، شیخ مرتضی حائری، وحید خراسانی، حسن زاده آملی، جوادی آملی، انصاری شیرازی را داشت. از جمله آثار آن مرحوم ولایت فقیه از دیدگاه شیخ انصاری، فطرت عشق، رشحات المعارف، همزیستی مسالمت آمیز از دیدگاه حکمت متعالیه می‌باشد.

آن فقید سعید همچنین مسؤول نهاد نمایندگی رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی قم، مسؤول سازمان تبلیغات اسلامی گلپایگان، معاونت آموزش حوزه علمیه قم، استاد مصاحبه گر در گزینش اساتید معارف برای دانشگاه‌های سراسر کشور در معاونت اساتید نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری بوده است.


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

رحلت عالم ربانی حضرت آیت‌الله فاضل گلپایگانی(زالی) استاد حوزه علمیه و نماینده مجلس خبرگان رهبری موجب تأثر خاطر شد.

این روحانی وارسته در دوران قبل از پیروزی انقلاب اسلامی از همراهان حضرت امام (ره) و پس از انقلاب نیز عمر بابرکت خویش را در سنگرهای مختلف تدریس علم و اخلاق در حوزه علمیه قم و دانشگاه‌های تهران سپری نمود تا اینکه نمایندگی مردم شریف تهران در مجلس خبرگان رهبری را بر عهده گرفت و نامی نیک و کارنامه پرباری از خود به یادگار گذاشت که یقینا توشه‌ای گرانبها برای آخرت ایشان خواهد بود.

اینجانب این ضایعه را به حوزه‌های علمیه، شاگردان و علاقمندان ایشان، مردم شریف گلپایگان و تهران، ریاست و نمایندگان مجلس خبرگان رهبری و بیت مکرم ایشان تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای آن فقید سعید رحمت واسعه و همجواری با ائمه معصومین (ع) و برای عموم بازماندگان محترم صبر و اجر از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم.

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال آیت‌الله حاج شیخ‌ محمدحسن فاضل گلپایگانی(زالی)، عضو مجلس‌خبرگان رهبری و از اساتید حوزه علمیه ‌قم موجب تأسف و تأثر شد.

این عالم وارسته و مهذب از مبارزان دوران نهضت‌ اسلامی، یار صدیق امام راحل(ره) و رهبری نظام و خدمتگزاری صدیق با سوابق ارزشمند در عرصه‌های تبلیغی، حوزوی، نشر معارف اسلامی و تربیت طلاب و ترویج شعائر اهل‌بیت‌ علیهم‌السلام بودند.

ضمن عرض تسلیت به روحانیت محترم و حوزه‌های علمیه، مردم شریف تهران و گلپایگان و بیت معزز، علو درجات و رضوان‌ الهی برای این روحانی جلیل‌القدر و صبر و اجر برای بازماندگان از درگاه ایزد منان مسالت می‌نمایم.