حسن غفوری‌فرد


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۲/۰۵/۱۳
تاریخ وفات: ۱۴۰۱/۱۲/۱۸
محل وفات: بیمارستان جم، تهران، ایران
محل دفن: صحن آزادی، حرم مطهر رضوی، مشهد، ایران


دلیل شهرت

سیاستمدار

دبیرکل جامعه اسلامی ورزشکاران، عضو سابق شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و از نمایندگان ادوار مجلس

علت وفات

کهولت سن


توضیحات و جزئیات بیشتر

حسن غفوری فرد متولد سال ۱۳۲۲ و دارای مدرک دکترای فیزیک ذرات هسته‌ای از دانشگاه کانزاس ایالات متحده آمریکا بود. وی در کارنامه فعالیت سیاسی خود دبیری انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی در آمریکا در دوران پیش از انقلاب را ثبت کرده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی غفوری فرد، مدتی رئیس مدرسه عالی ساختمان، وابسته به دانشگاه امیرکبیر بود و در پی استعفای دولت موقت در آبان ۱۳۵۸ به سمت استاندار خراسان منصوب شد؛ پس از شهادت دو تن از نمایندگان استان خراسان در انفجار ۷ تیر۱۳۶۰ وی به عنوان نماینده این استان به مجلس اول شورای اسلامی راه یافت.

غفوری فرد پس از حضور در مجلس شورای اسلامی، در سال‌های ۶۰ تا ۶۴ وزیر نیرو بود و در دولت اول سازندگی نیز ریاست سازمان تربت بدنی را بر عهده داشت.

وی در مجالس پنجم، هفتم و هشتم به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس راه یافت.

آن مرحوم در حوزه فعالیت‌های حزبی نیز فعال بود و عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی بود؛ وی در دهه گذشته دبیر کلی جامعه اسلامی ورزشکاران بر عهده داشت.

مطالعه بیشتر


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم
إنّا للّه و انّا إلیه راجعون

درگذشت خدمتگزار صدیق، یاور دیرین انقلاب و رهبری و چهره سخت‌کوش نظام، مرحوم دکتر حسن غفوری‌فرد موجب تأسف و تأثر گردید.

مرحوم دکتر غفوری‌فرد به‌عنوان فعال سیاسی خوش‌نام، دلسوز و مؤثر و مدیر اجرایی پرتلاش همواره منشأ خیر و اثرگذار بودند که سوابق ایشان ازجمله وزارت نیرو، نماینده ادوار اول، پنجم، هفتم و هشتم مجلس، استانداری خراسان، رئیس سازمان تربیت‌بدنی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی و رئیس هیئت بازرسی و نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی گواهی بر روحیه خدمت و تلاش درراه پیشرفت و توسعه کشور بوده است.

اینجانب ضمن عرض تسلیت فقدان آن مرحوم به مردم شریف ایران، دوستان، آشنایان و خانواده محترم، برای ایشان رحمت و رضوان الهی و برای بازماندگان صبر و اجر از درگاه پروردگار مسئلت می‌نمایم.

محمدباقر قالیباف
رئیس مجلس شورای اسلامی

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت دکتر حسن غفوری فرد که سوابق متعددی در جایگاه های مدیریتی و اجرایی کشور از جمله وزارت نیرو، نماینده ۵ دوره مجلس، استانداری، ریاست سازمان تربیت بدنی و معاون رئیس‌جمهور و نیز رئیس هیأت بازرسی و نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی داشت، موجب تاثر اینجانب شد.

دکتر غفوری فرد از فعالین خوشنام در عرصه سیاسی بود که در طول دوران حیاتش خدمات زیادی را به مردم و کشور ارائه کرد.

اینجانب ضایعه درگذشت این یاور قدیمی انقلاب و مدیر سختکوش را صمیمانه تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای آن مرحوم غفران و رحمت واسعه الهی و برای خانواده و بازماندگان صبر و اجر مسألت دارم.

محمد مخبر
معاون اول رییس جمهور

انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت مدیر متعهد و یار دیرین انقلاب، مرحوم حسن غفوری‌فرد موجب تأثر و تأسف گردید.

آن مرحوم که در زمره مدیران دلسوز انقلاب اسلامی قرار داشتند در مسئولیت‌هایی همچون ریاست هیئت بازرسی و نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی، نمایندگی مجلس، هیئت منصفه مطبوعات، وزارت نیرو و ریاست سازمان تربیت بدنی، منشأ خدمات ارزنده‌ای بودند.

اینجانب ضمن تسلیت به خانواده محترم غفوری‌فرد و سایر بستگان مُعزّا، برای آن مرحوم از درگاه پروردگار متعال، رحمت واسعه و برای بازماندگان صبر و شکیبایی مسئلت دارم.

غلامحسین محسنی اژه‌ای

انالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت جناب آقای دکتر حسن ‌‌غفوری‌فرد موجب تاثر و تالم فراوان شد. اینجانب توفیق همکاری با ایشان را در دوره‌های اول و پنجم مجلس شورای اسلامی داشتم. فروتنی دکتر غفوری‌فرد به‌رغم مراتب بالای علمی و اخلاق حسنه و انصاف و اعتدال ایشان همواره مثال‌زدنی بود. ایشان در تمام سنگرهای مسئولیت در عرصه‌های دانشگاهی، ورزشی و استانداری و وزارت نیرو، منشا خیر و تحول بود.

فقدان این چهره برجسته علمی و سیاسی را به خانواده محترم ایشان تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال رحمت و غفران الهی برای آن مرحوم مسألت می‌کنم.

حسن روحانی
۱۴۰۱/۱۲/۱۸

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

درگذشت مبارز پیشکسوت و مدیر انقلابی مرحوم دکتر حسن غفوری‌فرد موجب تاثر و اندوه شد.

این خدمتگذار متعهد با سابقه طولانی مدیریتی و اجرایی در عرصه‌های گوناگون از وزارت نیرو و ریاست سازمان تربیت بدنی تا حضور در ادوار مجلس شورای اسلامی منشا خدمات ارزنده‌ای بود که همواره در یادها باقی خواهد ماند.

اینجانب با ارج نهادن به خدمات صادقانه این چهره مبارز و پر تلاش، مصیبت وارده را به خانواده محترم و عموم دوستدارانش تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند برای ایشان علو درجات و همجواری با صالحان و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسئلت دارم.

سید ابراهیم رئیسی
رئیس جمهوری اسلامی ایران