مرداب سبز رنگ سراوان

دریاچه سراوان (زمردی در طبیعت شمال)مرداب سراوان یکی از جاذبه‌های طبیعی در نزدیکی شهر رشت و در پارک جنگلی سراوان قرار دارد. پوشش گیاهی خاص تالاب سراوان باعث شده تا فرشی سبزرنگ روی سطح آب را بپوشاند و منظره‌ای خیره‌کننده را به وجود آورد.
مرداب سروان یکی از زیباترین مرداب‌های ایران و از جاهای دیدنی گیلان است که در اثر جمع شدن برف و باران‌های چند ساله اخیر در پارک جنگلی سراوان به وجود آمده است. ساکن و راکد بودن بودن آب در این تالاب محیط بسیار خوبی را برای رویش گیاه روی سطح آب فراهم کرده که زیبایی مرداب سراوان را صد چندان می‌کند. رویش این خزه‌ها تا جایی پیش رفته که سرتاسر مرداب سبز پوش شده و تنها قایق‌های روان روی مرداب، گواه وجود آب در زیر این فرش سبز هستند.
اگرچه این مرداب زیبایی خود را مدیون خزه‌هایی است که سطح آن را فرش کرده‌اند؛ اما وجود این پوشش گیاهی روی آب باعث کمبود اکسیژن در مرداب می‌شود. بنابراین تنها جانورانی نظیر لاک‌پشت، مار آبی و قورباغه توانایی زندگی در این محیط را دارند. زیست گونه‌های نادر حیوانی تنها به مرداب سراوان ختم نمی‌شود و در جای جای پارک جنگلی سراوان نیز می‌توان نشانی از آنها یافت. حیوانات زیبایی نظیر قرقاول، کبک، خرگوش، راسو، دارکوب و جغد جنگلی در این پارک جنگلی زندگی می‌کنند که نظیر آن‌ها در دیگر جنگل‌های ایران به سختی پیدا می‌شود.

مطالعه بیشتر