جنگل زیبای سراوان

جنگل زیبای سراوان (جنگل‌های گیلان)استان شمالی که بخاطر جنگل‌های هیرکانی و سرسبز، آب و هوای پاک، طبیعت زیبا، جاذبه‌های تاریخی، سواحل و تالاب‌ها، نه تنها در کشور، بلکه در جهان هم شهرت دارد و تقریبا در همه فواصل سال پذیرای هزاران گردشگر از داخل و خارج از کشور است.
اما پشت این سرسبزی و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، مشکل زباله سراوان تبدیل به یک معضل شده و در میان سرسبزی جنگل‌های گیلان، کوه زباله ۹۰ متری سراوان، سرسبزی این منطقه را با تهدید روبرو کرده است.
سَراوان روستایی از توابع دهستان سراوان بخش سنگر شهرستان رشت در استان گیلان است. جنگل سراوان رشت یکی از زیباترین مناطق استان گیلان در شمال ایران است و از دیدنی‌ترین جاهای دیدنی رشت به‌حساب می‌آید. این جنگل با مساحتی بیش از ۸۰۰ هکتار، زیستگاه جانوران مختلف و گیاهان متنوع است. در بین درختان و گیاهان این جنگل می‌توان به کاج، گردو، بلوط، دارچین، رزماری، گل‌های زینتی اشاره کرد. اما پشت این سرسبزی و جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، مشکل زباله سراوان تبدیل به یک معضل شده و در میان سرسبزی جنگل‌های گیلان، کوه زباله ۹۰ متری سراوان، سرسبزی این منطقه را با تهدید روبرو کرده است. مسئله انباشت زباله در پهنه سبز سراوان رشت بیش از چهار دهه به یکی از دغدغه‌های مهم مردم گیلان و دوست‌داران طبیعت تبدیل شده و این انباشت زباله با ارتفاع بیش از 100 متر باعث تهدید سلامتی مردم، ایجاد بوی نامطبوع در روستاهای اطراف و تهدید جدی برای محیط‌زیست شده است. شیرابه این حجم از پسماند در سالیان متوالی وارد رودخانه‌های گوهررود، زرجوب، تالاب انزلی و حتی دریای خزر شده و آب‌های زیرزمینی منطقه را هم آلوده کرده است.

مطالعه بیشتر