تورج شعبانخانی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۹/۱۱/۱۵
تاریخ وفات: ۱۳۹۸/۰۹/۱۸
محل وفات: همدان، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

هنرمند

آهنگساز، تنظیم کننده و خواننده موسیقی پاپ

علت وفات

بیماری

عارضه قلبی و ریوی

توضیحات و جزئیات بیشتر

او از سن ۱۷ سالگی موسیقی را به طور حرفه ای آغاز کرد. در سال ۱۳۵۰، تلویزیون که به دنبال جذب استعدادهای جدید در موسیقی بود فراخوانی برگزار کرد. در این فراخوان از بین ۴۰۰۰ نفر شرکت کننده تنها ۴۰ نفر برگزیده شدند. برای برگزیدگان، کلاس‌های سلفژ و تئوری موسیقی طی یک دورهٔ دو ساله تحت آموزش مرتضی حنانه برگزار شد. تورج شعبانخانی از جملهٔ این هنرجویان بود و رشتهٔ آهنگسازی را دنبال نمود.

تورج شعبان‌خانی فعالیت حرفه‌ای موسیقی خود را با موسیقی متن و آهنگسازی فیلم «آدمک» به کارگردانی و نویسندگی خسرو هریتاش و معرفی فریدون فروغی آغاز کرد. در این فیلم ۲ ترانه به نام‌های «آدمک» و «پروانه من»، با شعر و آهنگ تورج شعبانخانی و صدای فریدون فروغی اجراشد.

نازی ناز کن، صدای بیشه و کویر با صدای ابراهیم حامدی (ابی)، اولین آلبوم موسیقی عبدالحسن ستارپور (ستار) شامل ترانه‌هایی نظیر: همسفر، گل کاغذی، تکیه‌گاه و تو که نیستی و باغچه با صدای مازیار کیانی‌نژاد (مازیار)، همچنین ترانهٔ «بهار بهار» با صدای تورج شعبان‌خانی و ناصر عبداللهی از جمله آثار شناخته شدهٔ او است. وی با خوانندگانی نظیر: مرجان، لیلا فروهر، ابی، ستار، سیمین غانم، مازیار، هوشمند عقیلی، حمیرا، بتی، پریوش و … همکاری داشته‌است.

تورج شعبان‌خانی پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ ایران، به همراه تعداد معدودی از خوانندگان و هنرمندان در ایران ماند و علیرغم اصرار بسیار زیاد دوستان خواننده و همکار و با وجود اینکه خواهر و برادرش هم در آمریکا بودند از ایران خارج نشد، او در این سال‌ها ضمن آهنگسازی برای خوانندگان خارج از ایران با خوانندگان داخل ایران نیز همکاری داشته‌است.

مطالعه بیشتر