عطاالله صفرپور


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۴/۰۴/۲۴
تاریخ وفات: ۱۳۹۷/۰۶/۰۹
محل وفات:
محل دفن:


دلیل شهرت

هنرمند

بازیگر، نویسنده و کارگردان تئاتر، آخرین بازمانده نسل سیاه بازی ایران و استان گلستان

علت وفات

بیماری

بیماری ریوی

توضیحات و جزئیات بیشتر

صفرپور متولد سال 1324 در یکی از محلات قدیم (دربنو) گرگان بود و با بازی در نمایش 'سرباز عیالوار' در سال 1332 وارد عرصه بازیگری شد.
گرایش وی که در عرصه تئاتر فعالیت های بیشماری داشت، بیشتر در حوزه نمایش سنتی (روحوضی) بود.
مرحوم صفرپور در سال 1346 با ورود به رادیو فعالیت خود را به عنوان بازیگر نمایش های رادیویی آغاز و بعدها در عرصه نویسندگی و کارگردانی فعالیت کرد.
بازی در فیلم های 'ابر و آفتاب' و 'دختری به نام تندر' و سریال‌ های 'رسم عاشقی'، 'شمشادخان'، 'گلشیفته' و 'پایتخت چهار' از جمله آثار باقی مانده از این بازیگر پیشکسوت است.
وی در کنار فعالیت درصدا و سیما مرکز گلستان با رادیو تهران، جوان و فرهنگ همکاری داشت و بیش از 50 میان پرده تلویزیونی، آموزشی، ترویجی و کشاورزی، بیش از 30 میان پرده اجتماعی و ساخت 2 فیلم بلند از دیگر بخش های کارنامه فعال این بازیگر است.
شرکت در نخستین، سومین، پنجمین، ششمین و هفتمین جشنواره نمایش ‌های سنتی، آیینی و مذهبی و دریافت دیپلم افتخار و تندیس بخشی از افتخارات این هنرمند بود و درهفتمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به عنوان بازیگر دوم انتخاب شد.
حضور در دهمین جشنواره تئاتر فجر و دریافت دیپلم افتخار بهترین بازیگر، شرکت در پنجمین و ششمین جشنواره هنری- ادبی روستا و دریافت دیپلم افتخار و تجلیل از وی در سیزدهمین جشنواره بین ‌المللی نمایش‌ های آیینی و سنتی به عنوان یکی از چهره‌ های ماندگار، از دیگر افتخارات صفرپور بود.

مطالعه بیشتر