میرزا محمدتقی مجلسی اصفهانی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۰۸
تاریخ وفات: ۱۴۰۲/۰۳/۰۶
محل وفات: اصفهان، ایران
محل دفن: مقبره علامه مجلسی، اصفهان، ایران


دلیل شهرت

عالم دینی


علت وفات

کهولت سن


توضیحات و جزئیات بیشتر

حاج شیخ محمّدتقی مجلسی ابن میرزا محمّدحسن بن میرزا آقا بن میرزا محمّدعلی بن میرزا مهدی بن میرزا محمّدتقی تاجر عباس آبادی. عالم جلیل و فقیه محقق، از مراجع تقلید و مجتهدین عالی‌قدر اصفهان، از نوادگان دختری علّامه ملّامحمّدباقر مجلسی است که در سال ۱۳۰۸ شمسی در اصفهان متولّد شد.

این عالم پس از طی دروس مقدماتی و سطح در نزد اساتیدی چون شیخ محمدرضا جرقویه‌ای و شیخ محمدحسین مشکینی به قم رفته و نزد حضرات آیات سیّدحسین طباطبائی بروجردی، سیّدمحمّدتقی خوانساری و سیّدمحمّد حجت کوه‌کمره‌ای به کسب فیض پرداخت.

سپس به نجف اشرف عزیمت نموده و از درس حضرات آیات سیّدعبدالهادی شیرازی، سیّدعلی علّامه فانی، آقا میرزاهاشم آملی، سیّدمحسن حکیم، سیّدحسین حمامی، حاج شیخ حسین حلی و حاج سیّدابوالقاسم خوئی بهره برد و پس از اخذ اجازات اجتهاد و روایت از اساتید خود به ایران مراجعت کرد.

این عالم جلیل القدر به درخواست حاج آقا روح اللّه کمالوند به خرم آباد رفته و ۵ سال به تدریس پرداخت، سپس ۱۲ سال در قم به تدریس خارج فقه و اصول مشغول بود و پس از آن بنا بر اصرار جمعی از فضلا و مومنین و با عنایت به نیاز به حضور وی در حوزه علمیه اصفهان به جمع اهل فقاهت و اجتهاد شهر اصفهان پیوست و در مدرسه علمیه صدر، به تدریس مباحث خارج فقه و اصول پرداخت.

«الدّرة البهیّه فی مسائل التّحیّه»، «محاضرات الاصول»، «رسالة فی مسائل الرضاع»، «رسالة فی تجنیس المتنجّس»، «رسالة فی فروع العلم الاجمالی»، «رسالة فی انفعال ماء القلیل» و «المختار من مبانی الاصول، «آداب الجمعه» از جمله آثار نگاشته‌شده توسط این عالم گرانقدر است.

این استاد حوزه در اصفهان سکونت گزیده و تا آخر عمر خود به تدریس خارج فقه و اصول و راهنمائی مردم در مسائل شرعی و امور افتاء و مرجعیت مشغول بوده و در تقوا و اخلاق حسنه و تواضع زبان‌زد بودند.


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم الله الرّحمن الرّحیم

درگذشت عالم جلیل القدر مرحوم آیةالله آقای حاج شیخ محمدتقی مجلسی رحمةالله‌علیه را به علمای اعلام و حوزه‌ی علمیه و عموم مردم عزیز اصفهان و بالخصوص به خاندان مکرّم و شاگردان و ارادتمندان آن مرحوم تسلیت عرض میکنم و رحمت و مغفرت الهی را برای ایشان مسألت میکنم.

سیدعلی خامنه‌ای
۱۴۰۲/۳/۷

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

درگذشت عالم پارسا، حضرت آیت‌الله محمدتقی مجلسی، موجب تاثر و اندوه خاطر شد.

این روحانی وارسته، سالیان متمادی از عمر شریف خود را با سعه صدر وقف ترویج و تبیین معارف اسلامی، تعلیم و تربیت شاگردان و تالیف آثار ارزشمند نمود که به یقین توشه‌ای گرانبها برای آخرت ایشان خواهد بود.

اینجانب این ضایعه را به حوزه‌های علمیه، مردم قدرشناس اصفهان، شاگردان، علاقه‌مندان و به ویژه بیت مکرم آن مرحوم تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند بزرگ برای ایشان رحمت واسعه الهی و همجواری با صالحان و برای عموم بازماندگان معزز صبر و سلامتی مسئلت دارم.

سید ابراهیم رئیسی
رئیس جمهوری اسلامی ایران