فخری خوروش


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۰۸/۰۳/۱۰
تاریخ وفات: ۱۴۰۲/۰۳/۲۰
محل وفات: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده
محل دفن:


دلیل شهرت

هنرمند

بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون

علت وفات

کهولت سن


توضیحات و جزئیات بیشتر

فخری خوروش متولد ۱۰ خرداد سال ۱۳۰۸ بود و در عرصه بازیگری نقش‌های متفاوتی را بازی کرده بود.‌ او سال‌ها بود که با زندگی در خارج از کشور حضوری در جلو دوربین نداشت و آخرین بازی‌اش در سینما به دهه ۸۰ خورشیدی و فیلم «یه بوس کوچولو» برمی‌گردد.
خوروش که در آغاز مدت‌ها در تئاتر در کنار علی نصیریان و عزت‌الله انتظامی به نقش‌آفرینی پرداخته بود، در دوران کاری خود همچنین در بیش از ۴۰ فیلم سینمایی از جمله «مردی از جنس بلور»، «تارا و تب توت فرنگی»، «سوته‌دلان»، «شازده احتجاب»، «آقای هالو» «شطرنج باد» و «صاعقه» و سریال‌هایی همچون «امیرکبیر»، «خانه‌ای در تاریکی»، «روشن‌تر از خاموشی»، «پهلوانان نمی‌میرند»، «کت جادویی» و «امام علی» بازی کرده بود.
نخستین تجربهٔ بازیگری او، حضور در نمایش دست‌های آلوده اثر ژان-پل سارتر بود که مورد استقبال قرار گرفت. او یکی از معدود بازیگران زنی بود که پس از انقلاب ۱۳۵۷ نیز به فعالیت خود در ایران ادامه داد. او پس از انقلاب در تلویزیون نیز به فعالیت پرداخت و نقش ملک‌جهان خانم را در سریال تاریخی امیرکبیر (۱۳۶۳–۱۳۶۴) بازی کرد. او در اوایل دههٔ ۱۳۸۰ از بازیگری فاصله گرفت و در سال ۱۳۸۵ به ایالات متحده نقل مکان کرد.

مطالعه بیشتر