کیومرث پوراحمد


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۸/۰۹/۲۵
تاریخ وفات: ۱۴۰۲/۰۱/۱۶
محل وفات: بندر انزلی، گیلان، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

هنرمند

کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تدوینگر و تهیه‌کننده

علت وفات

خودکشی


توضیحات و جزئیات بیشتر

کیومرث پوراحمد متولد سال ۱۳۲۸ در نجف آباد اصفهان بود. مادرش پروین‌دخت یزدانیان، بی‌بی مشهور و محبوب قصه‌های مجید بود و پدرش خدابخش پوراحمد. او کودک درون‌گرایی بود و بیشتر به کتاب‌ها علاقه داشت. او درباره این بخش از دوران زندگی‌اش گفته بود: «ما نجف‌آبادی هستیم و من آن‌جا به دنیا آمدم، اصفهان که آمدیم در مدرسه و محله لهجه مرا مسخره می‌کردند، چون لهجه ما با اصفهانی‌ها فرق دارد. من هم از لهجه اصفهانی خوشم نمی‌آمد، لکنت زبان هم داشتم، به همین خاطر همه‌اش در خانه بودم و مشق می‌نوشتم و به مادرم کمک می‌کردم. تا سنم رفت بالاتر و با کتاب آشنا شدم. درسم خیلی خوب نبود، فضای مدرسه زمان ما خیلی بد و تلخ بود، من لکنت زبان داشتم و زبانم می‌گرفت، فارسی را باید از رو می‌خواندیم و من زبانم می‌گرفت، معلم با چوب می‌زد توی سرم و می‌گفت چرا ادا اطوار درمی‌آوری، یا انشا که می‌خواندم زبانم می‌گرفت و…»

پوراحمد فعالیت خود را در سینما با نقدنویسی آغاز کرد و از 1353 با دستیاری در مجموعه تلویزیونی آتش بدون دود وارد سینما شد. او با فیلم بی بی چلچله شروع قدرتمندی داشت و سریال «قصه‌های مجید» که از دل آن چند فیلم بیرون آمد، او را نزد مردم به شکل فراگیری شناساند. فیلم شب یلدا الهام‌گرفته از زندگی خود اوست.

کیومرث پوراحمد کارگردان سینما و تلویزیون صبح امروز شانزده فروردین ماه در ویلای یکی از دوستانش درگذشت‌. مرکز اطلاع‌رسانی پلیس در اطلاعیه‌ای که برای مرگ کیومرث پوراحمد، کارگردان سینما و تلویزیون کشورمان منتشر کرده، آورده است:‌ «در پی اعلام یک فقره خبر فوت مشکوک فردی سالخورده در دهکده ساحلی بندرانزلی به مرکز فوریت‌های پلیسی ۱۱۰، موضوع در دستور کار کارآگاهان پلیس آگاهی شهرستان بندرانزلی قرار گرفت. با توجه به اهمیت رخ داد، بلافاصله اکیپ پلیس آگاهی برای بررسی صحت و سقم موضوع در محل حادثه حضور پیدا کردند که با جسد بی جان کارگردان نام آشنای کشورمان آقای کیومرث پور احمد مواجه شدند. در حال حاضر یافته‌های پلیس حاکی از آن است که در کنار جسد مرحوم پوراحمد دست نوشته‌ای کشف شده است که متاسفانه حکایت از اقدام وی به خودکشی دارد. تلاش کارآگاهان پلیس برای بررسی دقیق علت انگیزه احتمالی متوفی در اقدام به خودکشی، ادامه دارد.»

مطالعه بیشتر