سید محمد فقیه


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۱/۰۱/۲۱
تاریخ وفات: ۱۴۰۱/۰۱/۰۲
محل وفات: بیمارستان شهید فقیهی، شیراز، ایران
محل دفن: نی‌ریز، شرق استان فارس، ایران


دلیل شهرت

عالم دینی

امام جمعه نی‌ریز و نماینده دوره دوم و پنجم مجلس خبرگان رهبری از استان فارس

علت وفات

بیماری


توضیحات و جزئیات بیشتر

آیت الله محمد فقیه متولد ۱۳۲۱، فعالیت‌های سیاسی - اجتماعی خود را از آغاز نهضت روحانیت و انجمن‌های ایالتی و ولایتی آغاز کرد و در مبارزات شرکت داشت و با توجه به روحیهٔ مذهبی و دین داری مردم نی‌ریز همه ساله در ایام محرم و صفر و ماه رمضان و در زمان تعطیلات حوزه با حضور در مجالس مذهبی و سخنرانی به ارشاد و آگاه‌سازی نسل جوان اقدام می‌کرد و در حرکت ضد ستم‌شاهی مردم نی‌ریز اثرگذار بود. به دلیل همین فعالیت‌ها، ساواک در سال ۱۳۴۶ وی را بازداشت کرد.
وی همچنین در سال ۱۳۵۳ به علت مبارزات پیگیر و فعالیت‌های سیاسی به فردوس تبعید شد و در همان اوقات پس از تبعید، با آیت‌الله خامنه‌ای در منزل ایشان دیدار کرد.
وی در سال‌های پس از پیروزی انقلاب ضمن عهده‌داری امامت جمعه، از سوی امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب به عنوان نماینده، ولی فقیه در نی ریز معرفی شد.
تحصیل و تدریس در رشته‌های فقه و اصول و فلسفه در حوزه علمیه قم و کسب درجه اجتهاد؛ نماینده مردم فارس در ادوار دوم و پنجم مجلس خبرگان رهبری؛ عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه استان فارس؛ عضو شورای سیاستگذاری کنگره بین المللی میرزا احمد نی ریزی (نسخ نویس نامی جهان اسلام و کاتب بی همتای قرآن کریم)، تأسیس حوزه علمیه خواهران الزهرا در شهرستان نی ریز؛ رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور و علمی کاربردی شهرستان نی ریز و تفسیر قرآن کریم و نهج البلاغه وصحیفه سجادیه (دو دوره کامل) بخش‌هایی از فعالیت این عالم ربانی بود.


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون
درگذشت حضرت آیت الله سید محمد فقیه نی‌ریزی، نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه و امام جمعه شهرستان نی‌ریز، موجب تاسف و تاثر خاطر شد.

این روحانی پارسا و انقلابی که از مبارزان نهضت امام خمینی (ره) بود، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در جایگاه‌های مختلف خدمتگزاری، صادقانه ایفای نقش کرد و همواره در خدمت مردم و انقلاب بود.

از اولین فعالیت‌های ایشان در اوایل انقلاب مشارکت موثر در تشکیل نهادهای سرنوشت‌ساز انقلاب نظیر کمیته انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و نهضت سواد آموزی بود و پس از آن، در کنار بیش از چهار دهه امامت جمعه شهرستان نی‌ریز و دو دوره نمایندگی مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری، با انجام فعالیت‌های گوناگون اجتماعی و عام‌المنفعه خدمات ماندگاری از خود به یادگار گذاشت.

اینجانب این ضایعه را محضر رهبر معظم انقلاب، نمایندگان محترم مجلس خبرگان رهبری، مردم شریف استان فارس و شهرستان نی‌ریز و به ویژه بیت مکرم آن مرحوم تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند برای ایشان علو درجات و هم‌نشینی با ائمه اطهار (ع) و برای بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.

سید ابراهیم رئیسی
رئیس جمهوری اسلامی ایران