علی رضاقلی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۶
تاریخ وفات: ۱۴۰۱/۰۱/۰۸
محل وفات: تهران، ایران
محل دفن: قطعه۷۱ ردیف۲۲۸ شماره۱۶ بهشت زهرا (س)، تهران، ایران


دلیل شهرت

نویسنده

پژوهشگر حوزه جامعه‌شناسی و علوم سیاسی، نویسنده دو کتاب جامعه‌شناسی خودکامگی و جامعه‌شناسی نخبه‌کشی

علت وفات

بیماری

بیماری قلبی

توضیحات و جزئیات بیشتر

علی رضاقلی در سال ۱۳۲۶ در شمیران به دنیا آمد. او تحصیلات متوسطه را در رشته ادبی در سال ۱۳۴۶ در دبیرستان بهرام قلهک شمیران به پایان رسانید. در همان سال در رشته علوم سیاسی به دانشکده حقوق دانشگاه تهران رفت و در سال ۱۳۵۰ موفق به اخذ دانش‌نامه کارشناسی از دانشگاه تهران شد. پس از گذراندن خدمت سربازی در سال ۱۳۵۳ برای ادامه تحصیل به دانشگاه سوربن و سپس مدرسه سیاسی مطالعات عالی پاریس رفت.

رضاقلی با پیروزی انقلاب اسلامی پایان‌نامه دکترا را نیمه‌تمام رها کرد و به ایران بازگشت و به‌طور غیررسمی به مطالعه و پژوهش در حوزه‌های جامعه‌شناسی و اقتصاد سیاسی ایران پرداخت.

از ایشان کتاب‌های «جامعه‌شناسی خودکامگی» و «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی» و… منتشر شده است. همچنین گردآوری و تنظیم درس گفتارهای کلاس روش‌شناسی علوم انسانی دکتر عبدالکریم سروش و چاپ کتاب «درس‌هایی در فلسفه علم الاجتماع».

و کتابهای در دست تالیف و تدوین ایشان که این ایام مشغول ویرایش نهایی آنها بودند: «جامعه‌شناسی اقتصادی ایران: غارتی یا رقابتی»، «شرحی بر تاریخ مبارک غازانی به سبک نهادگرایان جدید»، «تاریخ اقتصاد سیاسی ایران به روایت شاهنامه فردوسی و با روش شناسی اقتصاد نهادگرای جدید»

مطالعه بیشتر