عباسعلی صادقی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۰۸
تاریخ وفات: ۱۴۰۰/۰۹/۱۱
محل وفات: بیمارستان شهید رحیمی خرم‌آباد، لرستان، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

عالم دینی

از روحانیون سرشناس و علمای مقیم لرستان و رئیس حوزۀ علمیۀ کمالیه خرم آباد

علت وفات

کهولت سن


توضیحات و جزئیات بیشتر

آیت‌الله حاج شیخ عباسعلی صادقی قهاره, متولد سال ۱۳۰۸ در اردستان اصفهان بود. او که از روحانیون سرشناس و علمای مقیم لرستان و رئیس حوزۀ علمیۀ کمالیه خرم آباد بود.
آیت الله صادقی تحصیلات حوزوی خود را در اصفهان و قم آغاز کرد و به تحصیل دروس طلبگی پرداخت و از محضر آیات عظام سید حسین بروجردی، عبدالنبی عراقی، علی‌محمد بروجردی و خوانساری بهره‌های فراوان برد.
آیت الله صادقی قهاره با مراجع تقلید و بزرگان حوزه علمیه قم از جمله آیت الله بروجردی، امام خمینی (ره) ارتباط نزدیک و صمیمی داشت و پیوستگی ایشان با حوزه علمیه قم و دوستی با شخصیت‌های بزرگ سیاسی و علمی، چون شهید مصطفی خمینی، شهید مطهری، آقای هاشمی رفسنجانی از اقدامات وی بود.
همچنین پشتیبانی ایشان از نهضت امام خمینی (ره) و پرداخت هزینه‌های سنگین بابت آن، بازداشت و زندانی شدن در کمیته ضدخرابکاری رژیم پهلوی، ریاست دادگاه انقلاب و حاکم شرع بودن ایشان، سال‌ها ریاست حوزه علمیه کمالیه و تربیت طلاب، حضور در جبهه‌های جنگ و همراهی و حمایت معنوی رزمندگان، سفرهای تبلیغی دور و نزدیک، به اقصی نقاط کشور و شهرها و روستاهای مختلف لرستان حضور اثرگذار و فعالیت‌های ماندگار در استان از جمله عواملی بودند که موجب شد دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی نسبت به گردآوری و انتشار تاریخ شفاهی آیت‌الله صادقی قهاره اقدام کند.


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت عالم خدمتگزار جناب حجةالاسلام والمسلمین آقای حاج شیخ عباسعلی صادقی رحمةالله‌علیه را به عموم مردم مؤمن و انقلابی خرم‌آباد و حوزه‌ی علمیه و جامعه‌ی علماء منطقه و بویژه به خاندان مکرم و ارادتمندان آن مرحوم تسلیت عرض میکنم و رحمت و مغفرت الهی برای ایشان مسألت مینمایم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۱۳ آذر ۱۴۰۰