سید فخرالدین موسوی ننه‌کرانی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۰۹
تاریخ وفات: ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
محل وفات: تهران، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

عالم دینی

نماینده مردم اردبیل در مجلس خبرگان رهبری، سیاستمدار، نویسنده، استاد دانشگاه و حوزه

علت وفات

کهولت سن


توضیحات و جزئیات بیشتر

آیت‌الله میرفخرالدین موسوی ننه کران از شخصیت های برجسته کشوری بود که مسئولیت‌هایی مانند نمایندگی مردم اردبیل در دوره های اول، سوم و پنجم مجلس شورای اسلامی و رئیس کمیسیون اصل ۹۰ ، ریاست شعبه دوم دیوان عالی کشور، مؤسس حوزه علمیه کاظمیه و مؤسس کانون تحقیقاتی ـ حقوقی نسیم حکمت در قم را بر عهده داشت.
وی در سال ۱۳۰۹ هجری شمسی در روستای ننه کران در خانواده سیادت و روحانیت متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاه خود فرا گرفت. مقدمات را در اردبیل و دروس عالیه را در قم و نجف اشرف از اساتید زبردست و آیات عظام تحصیل کرد.

موسوی ننه کران پس از تکمیل تحصیلات و تدریس در نجف اشرف به ایران مراجعت کرد و در حوزه علمیه و مدرسه عالی حسینی و مدرسه نواب مشهد و دانشگاه‌های تهران، شهید بهشتی، علامه طباطبائی، علوم قضایی سالیان متمادی تدریس کرد.

این شخصیت مذهبی مولف کتاب های زیاد فقهی و تاریخی از جمله؛ تاریخ تشیع (که در مدرسه آیت‌الله العظمی میلانی تدریس می‌شود)، تاریخ شهر اسفراین، تاریخ شهر گلپایگان، تاریخ شهر لاهیجان، کتاب ۳۱۳ شاعر (معرفی ۳۱۳ تن از یاران امام زمان (عج) در قالب مضامین شعری)، شرح کشکول شیخ بهائی، تقریرات بر نوشته های آیت‌الله خوئی و آیت‌الله حلی، رساله‌ای در تقیه و ده ها آثار فقهی و تاریخی ارزشمند بود.

مطالعه بیشتر