شریف مطوف


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: نا مشخص
تاریخ وفات: ۱۴۰۰/۰۲/۲۵
محل وفات: تهران، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

دانشمند/عالم

استادیار گروه معماری منظر و بازسازی دانشگاه شهید بهشتی

علت وفات

بیماری


توضیحات و جزئیات بیشتر

دکتر شریف مطوف ، عضو هیئت علمی گروه معماری منظر و بازسازی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی، دارای مدرک دکتری برنامه ریزی شهری (رساله دکتری پیرامون ارزیابی سیاست های بازسازی خرمشهر) از دانشگاه هریوت وات کشور انگلستان بود.

حضور در سازمان برنامه و بودجه استان خوزستان، مرکز آمار ایران و دفتر آمایش سرزمین سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بخشی از سوابق کاری وی می باشد؛ همچنین از جمله فعالیت های تحقیقاتی وی می توان به مطالعات اقتصادی-اجتماعی استان های کشور در چارچوب آمایش و برنامه ریزی منطقه ای، مطالعات اقتصادی-اجتماعی مناطق مشکل دار و توسعه نیافته کشور، مطالعات اقتصادی-اجتماعی مناطق آسیب دیده از جنگ و بلایای طبیعی (تجربه های ایران و جهان) و مطالعات اقتصادی-اجتماعی مناطق مرزی کشور (تجربه های ایران و جهان) اشاره کرد.

دکتر شریف مطوف صاحب تفکرات و ایده های منحصر به فردی پیرامون موضوع بازسازی و توجه به خانه و نیازهای مردم بود. وی در سال ۱۳۹۳ شمسی و در مصاحبه با پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران پیرامون فرآیند بازسازی خرمشهر طی سال های پس از آزادی اینچنین بیان کرده بود: ” باید دانست که در فرآیند جنگ، فقط خانه ها از بین نرفته است! بلکه کار مردم، زندگی شان، مزرعه شان همگی از بین رفته است. در فرایند پژوهش ها به این نتیجه رسیدم که برای ساخت خرمشهر بایستی زندگی مردم را بسازیم. تز دکترای من ارزیابی سیاست های بازسازی خرمشهر بود. در بررسی های خود می دیدم برای بازسازی خرمشهر در تهران تصمیم می گیرند. پس زندگی اهالی چه می شود؟ چه کسی متوجه است که مردم چه می خواهند؟ در واقع تلاشم بر این بود که ببینم بازسازی از راه دور چه نتایجی دارد و مردم در این فرآیند چه نقشی دارند. ما یک نظریه داریم که اگر تخریبی اتفاق بیفتد می تواند مثل یک فرصت تلقی شود البته اگر برای آن برنامه ریزی کرده باشیم. “

از ایشان مقالات و پژوهش های علمی بسیاری به یادگار مانده است؛ از جمله مقاله بحران هویت و تشدید آن در زندگی اردوگاهی پس از زلزله بم ، چرایی پیدایش و گسترش بافت های فرسوده ، مدیریت بحران بازار اصفهان به هنگام سانحه آتش سوزی ، برنامه ریزی آماده سازی جامعه دربرابر سانحه آتش سوزی بعد از زلزله در استان تهران، بررسی نقش حکمروایی سانحه در کاهش خطرپذیری مدیریتی سوانح ناشی از تغییرات آب و هوایی در ایران و…


نقل قول ها و پیام های مرتبط

انا لله و انا الیه راجعون

خبردرگذشت جناب آقای دکتر شریف مطوف، از اساتید نامدار علم شهرسازی و معماری برای اینجانب بسیار سنگین و جانسوز بود.

این استاد فرهیخته پیشکسوت از استادان و صاحب‌نظران برجسته و شهیر در حوزه معماری و شهرسازی و مباحث مربوط به پدافند غیر عامل و آمایش سرزمین بود که علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان برجسته در این زمینه، تألیف و ترجمه آثار علمی بسیاری نیز در کارنامه پربار خود دارند که بی‌شک ثمرات فعالیت‌های این استاد، همواره ماندگار خواهد ماند.

اخلاق، خضوع و خشوع این دانشمند برجسته همواره زبانزد شاگردان و کسانی است که از نزدیک از محضر این استاد بزرگ کسب فیض کرده‌اند.

به عنوان فردی که افتخار شاگردی این استاد بزرگ را داشته‌ام ضمن ابراز تأسف عمیق، درگذشت این استاد فرهیخته را به خانواده سوگوار ایشان، دانشجویان، استادان و همکاران این استاد ارجمند تسلیت گفته، رحمت و غفران واسعه الهی را برای آن مرحوم و شکیبایی برای بازماندگان ایشان را از درگاه خداوند منان مسئلت می‌نمایم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور
سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی