سید هاشم خاتم پور (قهرمان تالاب های ایران، پدر محیط زیست مهاباد)


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۱۵
تاریخ وفات: ۱۴۰۰/۰۱/۱۹
محل وفات: مهاباد، آذربایجان غربی، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

سایر

موسس نخستین تعاونی حفاظت از محیط زیست کشور در مهاباد، از فعالان محیط زیست و منابع طبیعی آذربایجان غربی

علت وفات

بیماری


توضیحات و جزئیات بیشتر

سیدهاشم خاتم‌پور بازنشسته نیروی انتظامی بود که در شهرهای مهاباد و تبریز منشا خدمات زیادی نیز در این حوزه شده بود.
اقدامات زیست محیطی و تلاش های شبانه روزی وی در جهت حفاظت، احیا و بهبودی تالاب های اقماری پارک ملی دریاچه ارومیه به خصوص تالاب های 'کانی برازان' همچنین خدمات ارزنده به تنوع زیستی آنها، ارتباط تنگاتنگ با اداره حفاظت محیط زیست برای صیانت از عرصه های زیست محیطی و تالاب ها و تلاش در بخش گردشگری و طبیعت گردی باعث شد تا وی در سال ۱۳۸۷ به عنوان نخستین شهروند مهابادی از سوی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان قهرمان تالاب های ایران معرفی شود.
ایشان در سال ١٣٧۶ اولین تعاونی غیر انتفاعی حفظ محیط زیست کشور و اولین تشکل زیست محیطی شهرستان مهاباد را بنیانگذاری نمود.
در زمینه مبارزه با زمین خواری، تغییر کاربری های غیرمجاز در حاشیه شهر و سد مهاباد، برگزاری دوره های آموزشی برای دانش آموزان در مقاطع مختلف تلاشهای زیادی نمود.
فعالیت های او در عرصه حفظ تالاب “حسن‌خان”، “تالاب قره قشلاق” و “تالاب کانی برازان” مهاباد از او قهرمانی ملی در عرصه تالاب ها ساخت.

خاتم پور، نسبت به ترک فعل مسئولان در عرصه محیط زیستی بسیار حساس بود و در سال های فعالیت خود نسبت به مبارزه برای قانونمند کردن فعالیت معادن جهت حفظ محیط زیست و مراتع تلاش می کرد.

ایشان به پاس اقدامات محیط زیستی تندیس “شهروند سبز اندیش” را دریافت کرده بود. علاوه بر این بیش از ۷۰ تقدیر نامه داخلی و‌ خارجی اخذ نمود.