محمد یزدی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۱۰/۰۴/۱۰
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
محل وفات:
محل دفن:


دلیل شهرت

سیاستمدار

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و عضو مجلس خبرگان رهبری

علت وفات

بیماری

کهولت سن و بیماری دستگاه گوارشی

توضیحات و جزئیات بیشتر

آیت الله محمد یزدی ۱۰ تیر ۱۳۱۰ در اصفهان متولد شد. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آیت الله موسوی اردبیلی، یعنی از ۲۴ مرداد ۱۳۶۸ تا ۲۳ مرداد ۱۳۷۸ سکان ریاست قوه قضائیه را به دست گرفت. او نمایندهٔ استان تهران در دومین، سومین و چهارمین دوره مجلس خبرگان رهبری بوده و در چهارمین دوره برای یک سال ریاست این مجلس را بر عهده داشت.

وی یکی از مبارزین برجسته قبل از انقلاب بود و در طول دوران انقلاب اسلامی، خدمات ارزنده‌ای به کشور ارائه کرد.

ریاست دادگاه انقلاب اسلامى قم، ریاست دفتر امام (ره) در قم، نمایندگى مجلس خبرگان قانون اساسى، عضویت در شوراى بازنگرى قانونى اساسى، ریاست قوه قضائیه با حکم مقام معظم رهبرى در دو دوره پنج ساله، نمایندگى رؤساى سه قوه در هیأت سه نفره حل اختلاف بین مرحوم رجایى و بنى‏ صدر، نمایندگى مجلس خبرگان رهبرى، نائب رئیس و قائم مقام اجرائى جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضویت در دوره چهارم و پنجم شورای عالی حوزه‌های علمیه و رئیس دوره پنجم آن شورا از جمله مسئولیت‌های وی بوده است.

آیت‌الله محمّد یزدی از شاگردان برجسته امام خمینی (ره) و آیت الله بروجردی (ره) بودند که در درس‌هاى فقه و اصول امام خمینى (ره) شرکت داشتند.

او در اسفند ‍۱۳۹۸ به همراه آیت الله محمد تقی مصباح یزدی برای انتخابات میان دوره‌ای خبرگان کاندید شدند که آیت الله با شرکت در انتخابات میان دوره خبرگان از حوزه استان قم توانست به عنوان تنها نامزد در زمان اخذ رای با کسب تقریبا ۳۰ درصد آرا از واجدین شرایط رای، به مجلس خبرگان راه یابد.

آیت الله محمد یزدی در ۴ تیرماه ۶۷ توسط امام خمینی به عضویت شورای نگهبان درآمد. آیت الله در تاریخ ۱۱ آبان ۱۳۹۹ به دلیل کهولت سن، از عضویت استعفا داد و با حکم رهبری سید احمد خاتمی جانشین او شد.

مطالعه بیشتر


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت عالم مجاهد و پارسا آیةالله آقای حاج شیخ محمد یزدی رضوان‌الله‌علیه را به حوزه‌ی علمیه‌ی معظم قم و مراجع عظام و علمای عالی‌مقام و جامعه‌ی محترم مدرسین و به شاگردان و دوستان و ارادتمندان آن مرحوم و به‌طور ویژه به خاندان گرامی و فرزندان مکرم ایشان تسلیت عرض میکنم.
سوابق انقلابی و مبارزات دوران طاغوت در کنار حضور پیوسته و همیشگی در همه‌ی دورانهای انقلاب و اشتغال به مسئولیتهای بزرگ در اداره‌ی کشور همچون ریاست قوه‌ی قضاییه و عضویت در شورای نگهبان و مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی، و در کنار فعالیت علمی و فقهی، شخصیتی جامع و اثرگذار از این عالم جلیل پدید آورده بود. ایمان راسخ به مبانی انقلاب و استقامت در این راه و غیرت دینی و انقلابی، نشانه‌های بارز دیگری از این شخصیت مکرم بود. امید است این وزن سنگین ذخیره‌ی معنوی مایه‌ی علو درجات ایشان باشد. از خداوند متعال رحمت و مغفرت و رضوان الهی را برای آن مرحوم مسألت میکنم.

سیّدعلی خامنه‌ای
۱۹ آذر ۱۳۹۹

انالله و انا الیه راجعون

رحلت یار دیرین امام و انقلاب، حضرت آیت‌الله محمد یزدی موجب تأثر و اندوه فراوان شد.

این عالم مجاهد و انقلابی که از سابقون نهضت امام خمینی بود، در تمامی مراحل حساس و خطیر نظام اسلامی نقش‌آفرین بود و با حضور مؤثر در سنگرهای مختلف خدمتگزاری از جمله مجلس شورای اسلامی، مجلس خبرگان رهبری، قوه قضاییه و شورای نگهبان عمر شریف خود را در دفاع و صیانت از آرمان‌های نظام اسلامی سپری کرد و خدمات ارزشمندی به یادگار گذاشت که یقیناً در خاطر مردم قدرشناس ایران باقی خواهد ماند.

اینجانب این مصیبت را به محضر مقام معظم رهبری، علمای اعلام، حوزه‌های علمیه، نمایندگان مجلس خبرگان، شاگردان و علاقمندان به ویژه بیت مکرم آن عالم وارسته تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و رضوان الهی و برای عموم بازماندگان صبر و سلامتی مسألت دارم.

حسن روحانی

رئیس جمهوری اسلامی ایران

بسم الله الرحمن الرحیم
انا لله و انا الیه راجعون

رحلت عالم مجاهد و پارسا آیت الله حاج شیخ محمّد یزدی رضوان الله علیه موجب تاثر و تالم گردید. این عالم بزرگوار از مبارزان راه دشوار انقلاب و از چهره‌های اثرگذار و وفاداران صدیق امام راحل و مقام معظم رهبری بود و در عرصه‌های مهمی همچون مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، مجلس خبرگان رهبری، شورای نگهبان و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با خلوص تمام نقش‌آفرینی کرد.

اینجانب این ضایعه را به پیشگاه حضرت ولی عصر( عج)، رهبر معظم انقلاب اسلامی ، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و به ویژه خاندان گرامی ایشان، و به آحاد ملت علی الخصوص مردم شریف استان قم ، روحانیت عظیم الشأن و همه‌ ارادتمندان و شاگردان آن مرحوم تسلیت می گویم و علوّ درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت می نمایم.
علی لاریجانی
مشاور مقام معظم رهبری

بسم‌الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

قال رسول الله (ص): اذا مات العالم الفقیه ثلم فی الاسلام ثلمة لایسد‌ها شیء

با کمال تأسف و تأثر مطلع شدیم عالم مجاهد و پارسا حضرت آیت‌الله محمد یزدی رضوان‌الله تعالی علیه به لقاءالله پیوست.

این عالم بزرگوار از مبارزان راه دشوار انقلاب اسلامی و از چهره‌های اثرگذار و یاران صمیمی نظام جمهوری اسلامی بود و در همه عرصه‌های مهم کشور، صادقانه ایفای نقش کرد؛ از عضویت در شورای نگهبان، ریاست قوه قضائیه، عضویت در مجلس خبرگان رهبری، دبیر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه از جمله مسئولیت‌های خطیر این عالم مبارز و انقلابی بود که در همه این عرصه‌ها در موضع یک عالم دینی و سیاستمدار انقلابی صریح ظاهر شد و هرگز منافع شخصی و جناحی نتوانست ایشان را از مسیر انقلاب، نظام و رهبری دور کند.

اینجانب ضمن آرزوی علو درجات برای آن مجاهد پارسا، این ضایعه موسعه و سنگین را به حضرت صاحب‌الزمان (عج)، مقام معظم رهبری، علمای اعلام، حوزه‌های علمیه، شیعیان جهان، بیت شریف و فرزندان مکرّم آن عالم فرزانه و ملت شریف ایران اسلامی تسلیت عرض می‌نمایم.

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

ارتحال آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی رضوان الله تعالی علیه که از یاران دیرین حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری بودند؛موجب تاسف و تاثر اینجانب گردید.

آن مرحوم از همراهان تاثیر گذار انقلاب اسلامی در برهه های مختلف بودند و در طول سالهای انقلاب در مناصب مهم و کلیدی نظام منشاء خدمات و برکات بسیاری بوده اند و فقدان ایشان ضایعه ای است برای نظام جمهوری اسلامی و حوزه های علمیه .

اینجانب درگذشت ایشان را به محضر مقام معظم رهبری مدظله العالی، حوزه های علمیه، ارادتمندان و شاگردان و بیت مکرم و تمامی بازماندگان تسلیت گفته و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت و مغفرت و علو درجات و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت می نمایم.

آملی لاریجانی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام

بسم اله الرحمن الرحیم
انّا لله و انّا الیه راجعون

عالم وارسته، فقیه مجاهد، یار دیرین و همراه صدیق امامین انقلاب، آیت الله آقای حاج شیخ محمد یزدی پس از عمری تلاش و فداکاری در راه نشر معارف نورانی اسلام و برقراری نظام اسلامی، به زیارت حضرت باریتعالی، بار یافت و دعوت حق را لبیک گفت.

این مجاهد پارسا از آغازین روز‌های شکل گیری نهضت اسلامی، به همراهی صادقانه و حمایت همه جانبه از امام راحل (ره) قیام کرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در عرصه‌های گوناگون و مسئولیت‌های راهبردی و تاثیرگذار نظام اسلامی، نقش آفرین بود و حقیقتاً از هیچ تلاشی در این مسیر، مضایقه ننمود.

ارتحال این مجاهد خستگی ناپذیر را به محضر مبارک حضرت، ولی عصر (عج)، مقام معظم رهبری، مراجع عالیقدر تقلید، حوزه‌های علمیه و به عموم شاگردان، دست پروردگان و ارادتمندان و به بیت شریف و فرزندان محترم ایشان تسلیت عرض نموده، از درگاه حضرت حق برای آن فقیه صدیق و ممتاز، علوّ درجات و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسئلت می‌نمایم.

محسن رضایی
۱۹ آذر ۱۳۹۹