علی اصغر زارعی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۳۵
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۰۹/۱۶
محل وفات:
محل دفن:


دلیل شهرت

سیاستمدار

از اعضای مؤسس جبهه پایداری انقلاب اسلامی، نمایندهٔ حوزهٔ انتخابیهٔ تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در دوره‌های هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی

علت وفات

بیماری

چندین ماه بیماری و جراحی سر

توضیحات و جزئیات بیشتر

مرحوم زارعی از دانشجویان مبارز دانشکده نفت آبادان و دانشگاه صنعتی شریف و نیز دارای مدرک دکتری از دانشگاه تهران در رشته مدیریت (گرایش سیستم) بود که پس از پیروزی انقلاب در دفاع از ارزش‌های انقلاب در آبادان و تهران فعالیت‌های ماندگاری داشت.

با شروع جنگ تحمیلی در کنار مدافعان آبادان و خرمشهر به‌عنوان مسئول آموزش سپاه و بسیج سپاه آبادان در زمان تهاجم ارتش عراق به دفاع جانانه از میهن اسلامی در برابر هجوم دشمن پرداخت و از همرزمان شهید جهان‌آرا بود. او در معیت مسئولین آبادان و خرمشهر برای انعکاس وضعیت نابسامان روزهای ابتدایی جنگ به دیدار حضرت امام رضوان‌الله علیه می‌رود و از عدم اقدام بنی‌صدر و شرایط موجود شکایت می‌کند و امام جلسه فوق‌العاده شورای عالی دفاع را تشکیل می‌دهند.

او همچنین مسئولیت هایی نظیر ریاست اداره تحقیقات ستاد مشترک سپاه در سال 1382، ریاست دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه امام حسین(ع)، مشاورت امور آموزش عالی رئیس جمهور در دولت نهم و نمایندگی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت.
علی اصغر زارعی، با پیروزی انقلاب اسلامی به کمیته انقلاب پیوست. با تشکیل سپاه پاسداران مسئول آموزش سپاه آبادان و مسئول بسیج آبادان شد. پس از شروع جنگ تحمیلی به سازماندهی نیروهای مردمی در آبادان و منطقه خوزستان پرداخت. در همین دوران بود که دو بار زخمی شده و به افتخار 45 درصد جانبازی نائل آمد.
در سال 1379 درحالی که قائم مقام دانشگاه امام حسین(ع) بود با مجموعه اعضای هیئت علمی دانشگاه ها که در حرکتی خودجوش نسبت به تشکیل بسج اساتید اقدام نمودند، همکاری کرده و یک سال بعد به ریاست سازمان بسیج اساتید دانشگاه ها و مراکز آموزشی و پژوهشی کشور انتخاب گردیده و تا سال 1385 در این مسئولیت انجام وظیفه کرد.

علی اصغر زارعی در بین نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعم از اصلاح طلب یا اصولگرا به "خلوص" و "انقلابی گری" مشهور بود و هیچگاه مسائل جناحی یا سیاسی را بر اخلاق ترجیح نمی داد.

در دولت نهم مشاور رئیس جمهور بود اما علی رغم حضور در کابینه همواره منتقد حلقه انحراف بود و رسما علیه چند عضو انحرافی، موضع می گرفت؛ زارعی که از حامیان دولت احمدی نژاد محسوب می شد بعد از مشخص شدن انحراف حلقه، تاکید کرد: معتقدیم اعضای حلقه انحراف به لحاظ اعتقادی منحرف هستند و در این بحث هیچ تردیدی وجود ندارد. جریان انحرافی نمود عینی دارد و این نمود در انحرافات ارزشی مشهود است؛ مشکل ما با امثال مشایی اعتقادی است و ما معتقدیم آقای مشایی به لحاظ اعتقادی منحرف است و در این بحث هیج تردیدی وجود ندارد. جریان انحرافی نمود عینی دارد و این نمود در انحرافات ارزشی مشهود است.

زارعی، در برهه های حساس سیاسی همواره از جمله کسانی بود که سریع، صریح و قاطع موضع می گرفت و ملاحضه های سیاسی را در موضع گیری ها و رفتارهای سیاسی دخیل نمی دانست. در فتنه 88 از نخستین نمایندگانی بود که علیه سران فتنه نطق کرد و حتی بیانیه نمایندگان مجلس در محکومیت رفتار فتنه گران محکوم می کرد.

زارعی، رفتارهای هنجار شکن موسوی و کروبی را مصداق فتنه انگیزی علیه نظام می دانست و می گفت که آمریکایی ها به بهانه تقلب در انتخابات از فتنه گران برای مقابله با نظام اسلامی و براندازی نظام استفاده می کند. علی اصغر زارعی در ایام فتنه 88 تقریبا تمام شب ها به سخنرانی در مساجد و دانشگاه ها برای روشنگری و بصیرت افزایی می رفت و می گفت که امروز مهمترین وظیفه ما برای مقابله با فتنه 88، روشنگری است.

اشک های علی اصغر زارعی بعد از تصویب برجام مورد توجه عکاسان حاضر در صحن علنی مجلس قرار گرفت و حتی رسانه های خارجی نیز از این اشک ها به عنوان اقدامی برای مخالفت با تصویب برجام در مجلس ایران یاد کردند.
علی اصغر زارعی هنگام گریه بعد از تصویب برجام با چشمانی اشک آلود می گفت، آبرویمان بردند. زارعی بعد از جلسه مجلس گفت علت گریه هایشان نادیده گرفتن و تضییع حقوق مردم در مجلس بود؛ زارعی همان موقع می گفت که مصوبه مجلس برای برجام، نفعی برای ملت ایران نخواهد شد و کشور را دچار مشکلات پیچیده خواهد کرد؛ پیش بینی های که امروز برای مردم بیشتر از هر زمانی قابل لمس است.

زارعی بعد از دوره نمایندگی مجلس به دلایل تجربه و تخصصی که در حوزه جنگ الکترونیک داشت و به عنوان موسس مرکز جنگ الکترونیک سپاه نیز شناخته می شود، به عنوان جانشین پدافند غیرعامل منصوب شد؛ سردار جلالی رئیس پدافند غیرعامل می گوید که آقای زارعی در مدت زمانی که پدافند غیرعامل بوده اند، منشا تحول و تاثیرگذاری در سطوح مختلف بودند.

مرحوم سردار زارعی در سال های دفاع مقدس به‌عنوان جانشین فرماندهی جنگال سپاه و سپس به فرماندهی جنگ الکترونیک قرارگاه مرکزی سپاه در دفاع مقدس منصوب شد و نقش وی و تیم همراهش در دانشگاه صنعتی شریف و یگان جنگال سپاه در شکستن رمز کدرهای راکال انگلیسیِ اهدایی به ارتش صدام بی‌بدیل بود و تأثیر زیادی در پیروزی عملیات‌های دفاع مقدس داشت.

مطالعه بیشتر


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیم

إِنَّا للّه و إِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ

درگذشت جانباز و رزمنده سرافراز دوران دفاع مقدس دکتر علی اصغر زارعی، نماینده ادوار هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی موجب تاسف و تاثر گردید.

ایشان از چهرهای دلسوز نظام بودند که سال‌های متمادی در عرصه‌های مختلف و مسئولیت‌های متعدد از جمله فرماندهی ستادجنگ الکترونیک سپاه و جانشینی سازمان پدافند غیرعامل مشغول انجام خدمت بودند.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به همرزمان، خانواده محترم و سایر وابستگان، از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر مسئلت می‌کنم.

محمدباقر قالیباف

رئیس مجلس شورای اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

انالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت یادگار دفاع مقدس و چهره شناخته شده علمی کشور، مرحوم دکتر علی اصغر زارعی موجب تاثر اینجانب شد.

آن مرحوم با صفای باطن و اخلاص مثال زدنی و دغدغه مندی انقلابی، چه در زمان فرماندهی واحد جنگ الکترونیک دفاع مقدس، چه در ریاست دانشکده فنی دانشگاه امام حسین (ع) و جانشینی سازمان پدافند غیرعامل و چه در کسوت یک سیاستمدار و نماینده مردم در مجلس هشتم و نهم، تمام تلاش خود را برای انجام تکلیف و دفاع از حقوق مردم ایران مبذول داشت و یاد و خاطره ای جاودان از خود بر جای گذاشت.

اینجانب فقدان این استاد دانشگاه را به خانواده، دوستان و همکاران آن مرحوم و جامعه علمی کشور تسلیت گفته و از خداوند برای ایشان مغفرت و همنشینی با برادر شهیدش و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت دارم.

سید ابراهیم رئیسی