پرویز پورحسینی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۰/۰۶/۲۰
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۰۹/۰۷
محل وفات: بیمارستان فیروزگر، تهران، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

هنرمند

بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون

علت وفات

بیماری

کرونا، کووید-۱۹

توضیحات و جزئیات بیشتر

پرویز پورحسینی، ۲۰ شهریور ۱۳۲۰ در تهران متولد شد. در کودکی به‌واسطهٔ شغلش در صحافی با کتاب و کتاب‌خوانی آشنا شد و به هنر و ادبیات گرایش پیدا کرد. او در ۱۲ سالگی پدرش را از دست داد و ناچار بود تا به سختی کار کند. او در کنار کار، تحصیلش را هم در کلاس‌های شبانه ادامه داد. پرویز پورحسینی از سال ۱۳۳۹ بازیگری را در کلاس‌های شبانهٔ ادارهٔ هنرهای دراماتیک آغاز کرد. او در سال ۱۳۴۰ نمایش مرد گل بدهی را به کارگردانی حمید سمندریان در تلویزیون اجرا کرد. پس از تشکیل گروه «پازارکاد»، نمایش‌هایی نظیر: شش شخصیت در جستجوی نویسنده، لئو کادیا، مرغ دریایی و آندورا، را به اجرا گذاشت و در سال ۱۳۴۶ نمایش‌های حکومت زمان خان و استریپ تیز و کارول را در اداره تئاتر به صحنه برد.
پرویز پورحسینی در سال ۱۳۴۸ به دانشکدهٔ هنرهای زیبای دانشگاه تهران راه یافت و در رشتهٔ بازیگری به تحصیل پرداخت. او همزمان با ورود به دانشگاه، همکاری خود را با کارگاه نمایش آغاز کرد. نمایش‌های: اودیپ، معلم من پای من، باغ آلبالو، ویس و رامین، انسان حیوان تقوا، جان نثار کالیگولا و اورگاست، حاصل این همکاری بود. نمایش‌های شهر ما و نظاره مرگ نیز از همکاری‌های او با گروه تئاتر «پیاده» در آن سال‌ها بود. وی از سال ۱۳۵۵ تا پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران، در نمایش‌هایی نظیر: خاطرات و کابوس‌ها، شیون، استعاذه و جنایت و مکافات، به ایفای نقش پرداخت. او پس از انقلاب نیز با نمایش‌هایی مانند: دکتر فاستوس، ماهان کوشیار، معمای ماهیار معمار، چراغ گاز، افسانه اندوه، شب یهودا و بازجویی، به فعالیت‌های هنری خود ادامه داد. او در سال ۱۳۷۱ نیز نمایش یادگار سال‌ها شن را در تالار وحدت اجرا کرد.
پرویز پورحسینی در سریال‌های تلویزیونی نیز به ایفای نقش پرداخت. مجموعه‌هایی نظیر: هزاردستان، ز هر کوی، روزی روزگاری، تصویر یک رؤیا، همسفر، شب دهم و … از آن جمله‌اند.
او همچنین از سال ۱۳۵۱ در سینما نیز حضور داشت. جاده قدیم، قاتل اهلی، رستاخیز، کمیته مجازات، روز فرشته، رنو تهران - ۲۹، کشتی آنجلیکا، باشو، غریبه کوچک، کمال‌الملک از جمله آثار او در سینمای ایران است. پرویز پورحسینی برای بازی در فیلم مریم مقدس به کارگردانی شهریار بحرانی، دیپلم افتخار جشنوارهٔ فیلم فجر را دریافت کرد و برای ایفای نقش در فیلم‌های اوینار به کارگردانی شهرام اسدی و طلسم به کارگردانی داریوش فرهنگ، کاندیدای بهترین بازیگر مرد از جشنوارهٔ فیلم فجر شد.

مطالعه بیشتر