سید رضا فاضلیان


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۰۷
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۰۸/۰۵
محل وفات: بیمارستان بقیه الله(عج)، تهران، ایران
محل دفن: جوار حرم رضوی، مشهد، خراسان رضوی، ایران


دلیل شهرت

عالم دینی

امام جمعه ملایر تا سال 1395

علت وفات

بیماری

کرونا، کووید-۱۹

توضیحات و جزئیات بیشتر

آیت الله فاضلیان در سال ۱۳۰۷ هجری شمسی در محله شالبافان همدان به دنیا آمد. جد پدری ایشان آقا سید محمود فاضل بود که سلسله جلیل القدر فاضلیان به ایشان منسوب است و جد مادری شان آقا سید علی رضوی که ایشان نیز از علمای زمان خود بود. پدر بزرگوار ایشان مرحوم سید باقر است که جواز عمامه را از آیت الله العظمی نائینی و آیت الله العظمی سیدابوالحسن اصفهانی گرفته بود.
ایشان معالم را نزد آقا شیخ محمد تقی نجفی خوانده، شرح لمعه را از محضر دو عالم جلیل القدر آقا شیخ محمد حسین بهاری و مرحوم حاج محمد علی دامغانی استفاده کرده بود. رسائل و قوانین را نزد حاج میرزا آقا دامغانی و کفایه را محضر پر نور آیت الله آخوند ملّاعلی معصومی همدانی تلمذ کردند و نیز در فلسفه شرح منظومه را نزد حاج شیخ ابوالقاسم ربانی شاهنجرینی خواندند.


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت عالم بزرگوار جناب حجةالاسلام والمسلمین آقای حاج سیدرضا فاضلیان رحمةالله‌علیه را به خاندان مکرم و به همه‌ی ارادتمندان ایشان بخصوص مردم مؤمن و انقلابی استان همدان تسلیت عرض می‌کنم. این روحانی انقلابی و مردمی در همه‌ی دوران‌های حساس انقلاب و دفاع مقدس، همچون پدری مهربان، جوانهای مجاهد و فداکار را انگیزه و امید می‌بخشید و کانون‌های تحرک مردمی را گرم نگاه

می‌داشت. در جایگاه امامت جمعه چه در همدان و چه در ملایر و نیز در جایگاه عالم دینی مقبول و محبوب مردم، همواره متصدی ارشاد و هدایت معنوی و سیاسی آنان بود.

از خداوند برای آن مرحوم رحمت و رضوان و پاداش این زحمات را مسألت می‌نمایم.

سیدعلی خامنه‌ای
۶ آبان ۱۳۹۹