سهراب محمدی (سهراب بخشی)


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۱۷
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۰۵/۲۲
محل وفات:
محل دفن:


دلیل شهرت

هنرمند

موسیقی‌دان، آهنگ‌ساز، خواننده و نوازنده دو تار، آخرین بازمانده بخشی‌های خودبند کرمانج شمال خراسان

علت وفات

بیماری

ایست قلبی

توضیحات و جزئیات بیشتر

سهراب محمدی از طایفهٔ کرمانج بود. پدر و پدربزرگ و اجداد وی در زمان حیات خود از فعالان هنرهای دستی، سرودن شعر کرمانجی و موسیقی و بخشی بودند. و از ۱۰ سالگی نواختن دوتار و خواندن شعرهای محلی را آغاز کرد. محمدی از ابتدای تأسیس رادیو کرمانجی با صدا و سیمای مرکز خراسان همکاری می‌کرد و این همکاری تا آخرین روزهای عمر او ادامه داشت.

نخستین بار فوزیه مجد، مادر اتنوموزیکولوژی موسیقی نواحی، او را به جامعه هنری معرفی کرد. سهراب نخستین خوانندهٔ کرمانج بود که همکاری خود را با رسانه رادیو آغاز کرد و در برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی و همین‌طور جشنواره‌های مختلف ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ حضور داشت. موسیقی و هنرِ سهراب محمدی، علاوه بر ایران در کشورهای آسیای میانه نیز شناخته شده‌است. قطعاتی همچون: شاره‌جان، آهنگ طوفان، شهید، لیاره، گُلا مِن از جمله آثار سهراب محمدی به‌شمار می‌آیند.

در اردیبهشت ۱۳۹۷، مراسم تجلیل و بزرگداشت سهراب محمدی در مجتمع فرهنگی و هنری مانه و سملقان برگزار شد. در این مراسم از سردیس سهراب محمدی رونمایی شد.

در سی و یکمین جشنواره موسیقی فجر، جایزهٔ باربد بهترین آلبوم موسیقی نواحی به آلبوم موسیقی «شمال خراسان» اثر سهراب محمدی تعلق گرفت.

محمدی مدرک درجه یک هنری معادل دکترای نوازندگی و خوانندگی را نیز در سابقه خود داشت.

مطالعه بیشتر