سید عباس موسویان


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۳۹
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۰۵/۱۹
محل وفات:
محل دفن: حرم فاطمه معصومه، قم، ایران


دلیل شهرت

عالم دینی

اقتصاددان، نویسنده و محقق اسلامی و از چهره‌ها و نظریه‌پردازان اقتصاد اسلامی، استاد تمام گروه اقتصاد اسلامی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

علت وفات

بیماری

کرونا، کووید-۱۹

توضیحات و جزئیات بیشتر

سید عباس موسویان در سال ۱۳۳۹ در عجب‌شیر، یکی از بخش‌های آذربایجان شرقی متولد شد. تحصیلات خود را در عجب‌شیر پی گرفت و از دوره دبیرستان به شهر تبریز آمد و در هنرستان صنعتی در رشته برق به تحصیل خود ادامه داد. در ۱۳۵۸ خورشیدی، در رشته برق وارد دانشگاه شد اما پس از انقلاب فرهنگی و تعطیلی دانشگاه‌ها، از ۱۳۶۰، به حوزه علمیه قم رفت و به تحصیل علوم دینی پرداخت.

وی همزمان در رشته اقتصاد نظری در دانشگاه مفید به تحصیل پرداخت و از ۱۳۶۸، به مدت ده سال به درس خارج فقه و اصول مشغول شد. در ۱۳۷۳، برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته اقتصاد نظری وارد دانشگاه شهید بهشتی تهران شد و بعد از آن به تحصیل در دوره دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآن در همین دانشگاه مشغول شد. این اندیشمند اسلامی در ۱۳۸۲ شمسی، دکترای تخصصی تفسیر و علوم قرآنی خود را گرفت و موفق شد در سال ۱۳۸۴، مدرک دکترای فقه اقتصادی را از حوزه علمیه قم نیز دریافت کند.

وی در ۲۸ آبان ۱۳۹۲ و در دومین کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، اولین جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی را به خود اختصاص داد.

مطالعه بیشتر


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم الله الرحمن الرحیم
انالله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌عباس موسویان عضو هیئت امنا و هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) موجب تاثر و تاسف عمیق اینجانب گردید.
این عالم فرزانه با داشتن تحصیلات حوزوی و دانشگاهی به عنوان نظریه پرداز اقتصاد اسلامی، صاحب دهها عنوان مقاله در زمینه های اقتصادی بود و با حضور موثر در نهادها و انجمن های علمی و اجرایی آثار ارزشمندی را از خود برجای گذاشتند.

اینجانب ضمن عرض تسلیت این ضایعه تاسف آور به همه همکاران، شاگردان و ارادتمندان به ویژه خانواده محترم، ازخداوند متعال ضمن طلب مغفرت و آرزوی علو درجات ایشان، برای بازماندگان آن فقید سعید نیز صبر جمیل و اجر جزیل مسئلت دارم.