بهمن مفید


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۱/۰۵/۲۵
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۰۵/۲۶
محل وفات: تهران، ایران
محل دفن: قطعه هنرمندان بهشت زهرا، تهران، ایران


دلیل شهرت

هنرمند

بازیگر، نوازنده، خواننده و گوینده عروسکی

علت وفات

بیماری

سرطان ریه

توضیحات و جزئیات بیشتر

بهمن مفید زادهٔ ۲۵ مرداد ۱۳۲۱ در تهران بازیگر، نوازنده، خواننده و گویندهٔ عروسکی اهل ایران بود که در یک خانواده هنرمند در روستای گرکان واقع در شهرستان اراک متولد شد.

او برادر بیژن مفید نمایشنامه‌نویس و کارگردان ایرانی و اردوان مفید بازیگر، هنگامه مفید شاعر، ترانه‌سرا، نمایشنامه نویس و کارگردان و فرزند غلامحسین مفید، از هنرپیشگان قدیمی تئاتر و قدسیه فریور است. بهمن مفید بازیگری تئاتر را از کودکی و با بازی در نمایشنامه‌هایی که پدر و برادرش کارگردانی می‌کردند، آغاز نمود. او از ۴ یا ۵ سالگی در نمایش‌های پدرش حضور داشت. «یوسف و زلیخا» نخستین نمایشی بود که وی در کودکی بازی کرد.

مفید در جوانی، ضمن تحصیل در دانشکده هنر‌های دراماتیک، به کارگردانی و بازیگری می‌پرداخت. وی همراه با پدر و برادرانش گروهی داشتند که به همراه بازیگرانی مانند: بهزاد فراهانی، رضا میرلوحی، اصغر آقاخانی و بهرام وطن‌پرست به اجرای تئاتر می‌پرداختند.

او که فارغ‌التحصیل رشتهٔ تئاتر از دانشکدهٔ هنر‌های دراماتیک است، فعالیت سینمایی خود را در سال ۱۳۴۸ و با ایفای نقش کوتاهی در فیلم قیصر به کارگردانی مسعود کیمیایی آغاز کرد. این نقش گرچه کوتاه بود، اما با دیالوگ معروفش در این فیلم و این نقش، جاودانه شد. این دیالوگ، بخشی از سناریوی فیلم نبود، و پس از اجرا و پیشنهادش توسط بهمن مفید به دلیل زیبایی و اثرگذاری، مورد پسند مسعود کیمیایی قرار گرفت و وارد سناریو گردید.

آخرین فعالیت سینمایی بهمن مفید مربوط به فیلم سرود تولد در سال ۱۳۸۳ می‌شود. مفید دوستی نزدیکی با هنرمندان بسیاری از جمله مرحوم جمشید مشایخی و مسعود کیمیایی داشت.

از جمله آثار سینمایی او می‌توان به برادرکشی، قدیس، طوقی، قیصر، قلندر و ده‌ها اثر دیگر اشاره کرد.

مطالعه بیشتر