ابوالقاسم سرحدی زاده


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۴
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۰۴/۲۵
محل وفات: تهران، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

سیاستمدار

دبیرکل و بنیان‌گذار حزب اسلامی کار، نماینده مجلس شورای اسلامی در دوره‌های سوم، پنجم و ششم، وزیر کار و امور اجتماعی در دولت دوم میرحسین موسوی

علت وفات

بیماری

یک دوره طولانی بیماری و ایست قلبی

توضیحات و جزئیات بیشتر

ابوالقاسم سرحدّی‌زاده در سال ۱۳۲۴ در شهر تهران متولد شد. قبل از ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به حزب ملل اسلامی پیوست. در مهر ۱۳۴۴، همراه با دستگیری‌های اعضای حزب، دستگیر شد و در دادگاه تجدیدنظر، با یک درجه تخفیف، به ۱۵ سال زندان محکوم شد.
او پس از انقلاب، با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همکاری داشت. سابقهٔ عضویت در شورای سرپرستی و قائم‌مقام بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی را دارد. مدتی نیز رئیس شورای سرپرستی زندان‌ها بود.

سرحدّی‌زاده وزیر کار و امور اجتماعی در دولت دوم میرحسین موسوی بود. در دوران وزارت او تنش‌های فراوانی میان وزارت کار و شورای نگهبان پیرامون حق بیمهٔ کارگران کارگاه‌های زیرِ ۵ نفر، زمینه‌ساز تشکیل مجمع تشخیص مصلحت نظام شد.

سرحدّی‌زاده در هیئت مرکزیِ خانهٔ کارگر نیز عضو بوده‌است. او نمایندهٔ تهران در مجلس سوم، پنجم و ششم بود که در مجلس ششم، ریاست کمیسیون اجتماعی را هم برعهده داشت. وی از جمله نمایندگان متحصن در مجلس ششم و از امضا کنندگان نامه موسوم به نامه جام زهر نیز بوده ‌است که طی آن به همراه ۱۲۶ نفر دیگر از نمایندگان مجلس، در زمان حمله آمریکا به عراق در بهار سال ۱۳۸۲ و سقوط صدام حسین، به زعم خود خواستار نجات کشور از شرایط بحرانی شدند. او در دوران نمایندگی در مجلس ششم بر اثر سکتهٔ مغزی از ادامهٔ فعالیت در مجلس بازماند.

مطالعه بیشتر


نقل قول ها و پیام های مرتبط

بسم الله الرحمن‌الرحیم‌
انالله و انا الیه راجعون

درگذشت مرحوم جناب آقای ابوالقاسم سرحدی زاده، نماینده ادوار سوم، پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی و وزیر پیشین کار و امور اجتماعی موجب تالم و تاثر گردید.

ایشان از مبارزان دوران ستمشاهی و از خدمتگزاران به کشور در عرصه های اجتماعی بودند.
اینجانب ضمن عرض تسلیت به دوستان ، خانواده معزز و بازماندگان آن مرحوم ، برای ایشان از درگاه خداوند متعال رحمت و مغفرت و برای بازماندگان صبر و اجر مسالت می کنم.

علی لاریجانی
مشاور مقام معظم رهبری