محمد محمدی دعوی‌سرایی (گیلانی)


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۰۷/۰۶/۰۹
تاریخ وفات: ۱۳۹۳/۰۴/۱۸
محل وفات: بیمارستان پارس، تهران، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

سیاستمدار

سمت‌هایی چون، عضو فقها و دبیر شورای نگهبان، نمایندهٔ سید روح‌الله خمینی در دانشگاه‌ها و رئیس شورای نمایندگان ولی فقیه در دانشگاه‌ها را برعهده داشته‌است

علت وفات

بیماری

عفونت ریه

توضیحات و جزئیات بیشتر


دوران کودکی و تحصیل


آیت الله محمد محمدی گیلانی در سال 1307 در روستای دعوی سرا از توابع شهرستان رودسر در استان گیلان به دنیا آمد و در سال 1323 همزمان با تاسیس حوزه علمیه رودسر توسط سید محمد هادی روحانی به حوزه علمیه رودسر رفت و به تحصیل مقدمات و فراگیری جامع المقدمات پردا خت. در سال 1325 به حوزه علمیه قم رفت و پس از تکمیل دروس ادبیات و دوره سطح، در درس خارج آیت الله العظمی بروجردی حضور یافت و در یک دوره 12ساله کتاب صلوه را به اتمام رساند. البته به موازات آن در درس اصول امام خمینی هم حضور پیدا کرد. آیت الله العظمی بروجردی، علامه طباطبایی و امام خمینی از استادان آیت الله محمدی گیلانی بودند.


دوران مبارزه و انقلاب


مرحوم آیت الله محمدی گیلانی از فعالان سیاسی در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از آن بوده است . او با حضور در جلسات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و امضای اعلامیه ها و نامه های آن و نیز سخنرانی ها و افشاگری ها سهم بسزایی در پیروزی انقلاب اسلامی داشت . وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ریاست دادگاه انقلاب، دیوان عالی کشور، نماینده مردم تهران در سه دوره مجلس خبرگان رهبری، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیری و عضویت در فقهای شورای نگهبان را بر عهده داشته است.

وی پس از رحلت حضرت امام خمینی(س) و انتخاب حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مد ظله العالی) به عنوان رهبر انقلاب اسلامی، همچون یاری وفادار به همراهی مقام معظم رهبری شتافت. آیت الله محمدی گیلانی در سال 1368 طی حکمی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان نماینده رهبری در دانشگاهها منصوب شد.


برخی از مسئولیت های وی پس از انقلاب اسلامی


- حاکم شرع و ریاست دادگاههای انقلاب اسلامی
- عضو فقها و دبیر شورای نگهبان
- مسئول رسیدگی به مشکلات شرعی شهرداری ها از سوی امام خمینی
- نماینده مردم تهران در سه دوره مجلس خبرگان رهبری
- رئیس هیأت عفو از سوی حضرت امام
- عضو شورای بازنگری قانون اساسی
- عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام
- نماینده مقام معظم رهبری در دانشگاه ها
- رئیس دیوان عالی کشور
- مشاور عالی رئیس قوه قضائیه


تالیفات آیت الله محمد محمدی گیلانی


- شرح زیارت امین الله
- شرح دعای افتتاح
- قصص المنافقین فی القرآن
- ترجمه الهیات شفاء
- شرح زیارت وارث
- المعاد فی الکتاب و السنه
- عقائد الاسلامیه
- شرح زیارت اربعین
- شرح مناجات شعبانیه
- الامامة و الخلافة فی الکتاب و السنه
- تکمله شوارق الالهام
- قرآن و سنن الهی در اجتماع بشر
- درسهای اخلاق اسلامی
- امام راحل و فقه سنتی
- اسم مستأثر در وصیت نامه سیاسی _ الهی امام و زعیم اکبر
- قضا و قضاوت در اسلام
- حقوق کیفری در اسلام
- شرح طلب و اراده
- در سایه حکمت (ترجمه و شرح گزیده ای از سخنان حکمت آمیز امیر مؤمنان علی علیه السلام)
همچنین از وی مقالات بسیاری با عناوینی چون وجوه شرعی در نظام اسلامی ، بیمه و... در مجله فقه اهل بیت به چاپ رسیده است .


نحوه مرگ فرزندان آیت الله محمدی گیلانی


شهرت اصلی آیت الله محمدی گیلانی به دلیل ماجرای اعدام دو تن از فرزندانش است؛ ماجرایی که از دو سال قبل که وضع جسمانی او رو به وخامت گذاشت، تکذیب شده است. برخی، به صراحت، ادعا کرده اند که آیت الله محمدی گیلانی دو فرزند خود را که به عضویت سازمان مجاهدین خلق درآمده بودند شخصاً محاکمه و به اعدام محکوم کرده است. به دنبال این ادعاها حجت الاسلام والمسلمین حسینعلی نیری معاون رئیس دیوان عالی کشور که از همراهان آیت الله محمدی گیلانی بوده، توضیحاتی در مورد نحوه مرگ فرزندان محمدی گیلانی و درباره تحریف حقایق و حوادث تاریخی توسط بعضی رسانه ها هشدار داد. در این نامه که به تاریخ 1391 / 7 / 5 مرقوم شده است، اینچنین آمده است:

... حضرت آیت الله محمدی گیلانی دارای سه فرزند ذکور بوده اند که ارشد آنها مرحوم محمدجعفر در سال 1358 بر اثر تصادف و عفونت بیمارستانی دارفانی را وداع گفتند.

دو فرزند دیگر ایشان که از هواداران سازمان منافقین بودند بعد از قضایای سال 1360 و اعلان جنگ مسلحانه توسط آن سازمان، منزل پدری را ترک و به زندگی در خانه های تیمی پناه بردند و سرانجام موقع فرار از کشور در استان آذربایجان غربی دچار حادثه شده و از ترس شناسائی و دستگیری با خوردن قرص سیانور به زندگی خود خاتمه دادند و کارشان به دستگیری و محاکمه نرسید.


دوران بیماری و وفات


آیت الله محمدی گیلانی از 30 اردیبهشت ماه به دلیل عفونت ریه، در یکی از بیمارستان های تهران بستری شد. در پی بستری شدن وی حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی و جمعی از شخصیت ها و مسئولان نظام از ایشان عیادت کردند. آیت الله محمدی گیلانی سرانجام پس از طی دوره بیماری و درسن 86سالگی در ساعات آغازین چهار شنبه 18 تیرماه 1393 به دیار باقی شتافت.

مطالعه بیشتر