عبدالعلی وزیری


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۲۹۰/۰۴/۰۷
تاریخ وفات: ۱۳۶۸/۰۴/۰۳
محل وفات:
محل دفن: امامزاده طاهر، کرج، ایران


دلیل شهرت

هنرمند

خواننده موسیقی سنتی ایرانی، اولین خواننده مرد برنامه گل‌ها

علت وفات

کهولت سن


توضیحات و جزئیات بیشتر

عبدالعلی وزیری در سال ۱۲۹۰ در تهران متولد شد و در سنین نوجوانی به مدرسه عالی موسیقی رفت و زیر نظر پسر عمویش علی نقی وزیری به فراگیری آواز و تار مشغول شد. در سال ۱۳۰۸ کلاس خصوصی موسیقی دایر نمود و در سال ۱۳۰۹ در مدرسه موسیقی دولتی به آموزش آواز پرداخت. پس از تاسیس رادیو از نخستین خوانندگان رادیو به شمار می رفت و در برنامه «ارکستر نوین» به رهبری علینقی وزیری آثاری اجرا می نمود. در همین سالها در رادیو با تار، آواز خود را نیز همراهی می کرد.
پس از تاسیس انجمن موسیقی ملی در کنسرتهای انجمن شرکت می کرد و در کلاس های انجمن آواز نیز تدریس می نمود. با تاسیس برنامه گلها جزو اولین خوانندگان این برنامه بود به نحوی که در اولین شماره برنامه گلها (گلهای جاویدان ۱) به همراهی استاد بنان به اجرای آواز پرداخت. در برنامه های گلها بیشتر با نوازندگانی چون: احمد عبادی، لطف الله مجد، مهدی خالدی، رضا ورزنده و اصغر خالدی همکاری می کرد و در اواخر دهه سی از رادیو کناره گیری نمود.
صدای عبدالعلی وزیری باریتون بود و بر خلاف خوانندگان قدیمی که عموما چپ کوک بودند، در اجرای بخش های بم توانایی داشت و این سنت از دوره ورود علینقی وزیری به ایران عمومیت یافته بود.

مطالعه بیشتر