سیامک شایقی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۳۳/۰۵/۲۰
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۰۱/۲۷
محل وفات:
محل دفن: قطعه هنرمندان بهشت زهرا، تهران، ایران


دلیل شهرت

هنرمند

کارگردان سینما و تلویزیون

علت وفات

بیماری

سرطان

توضیحات و جزئیات بیشتر

از مهم‌ترین آثار سیامک شایقی می‌توان به کارگردانی سریال سیاه، سفید، خاکستری، سریال نخلستان صابر و فیلم در کمال خونسردی اشاره کرد.

سیامک شایقی کار حرفه‌ای خود را از سینما آغاز کرد و سال ۱۳۶۶ در فیلم جهیزیه برای رباب به عنوان کارگردان فعالیت داشته است. گرچه موفقیت این اثر نسبت به آثار شاخص بعدیش مانند سریال سیاه، سفید، خاکستری، بیشتر نبود، اما تجربه خوبی برای سیامک شایقی محسوب می‌شود و همکاری با هنرمندانی همچون هادی اسلامی، پروانه معصومی، فاطمه معتمدآریا و هومن خسروی را تجربه کرد.

سیامک شایقی در سال ۱۳۷۶ دوره‌ی پرتلاشی را در عرصه سینما و تلویزیون گذراند و در تولید اثر مهمی حضور داشته است. اثر مهم سیامک شایقی در این سال، فعالیت در سریال سیاه، سفید، خاکستری به عنوان کارگردان محسوب می‌شود.

شاید یکی از مهم‌ترین بخش‌های بیوگرافی سیامک شایقی فعالیت در سریال سیاه، سفید، خاکستری بوده است. سیامک شایقی سال ۱۳۷۶ سریال سیاه، سفید، خاکستری را کارگردانی کرد که توانست خود را میان اهالی فضای تلویزیون مطرح کند. از سیامک شایقی نقل قول شده است که برای کارگردانی در سریال سیاه، سفید، خاکستری و همکاریش با عوامل و بازیگران اعلام رضایت کرده است. سیامک شایقی توانست با فعالیت در سریال سیاه، سفید، خاکستری تجربه حرفه‌ای موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر مهتاج نجومی، رضا خندان، مریم سعادت و عبدالرضا فیاضی توانست سطح کاری او را متحول کند.

سیامک شایقی علاوه‌بر سریال سیاه، سفید، خاکستری، سال ۱۳۸۷ سریال نخلستان صابر را کارگردانی کرده است. سیامک شایقی این‌بار با هنرمندانی، چون شبنم مقدمی، مجید زارع‌کار، حسین افشاری و کیانوش گرامی همکاری داشت.

با اینکه سیامک شایقی را بیشتر بعنوان کارگردان می‌شناسیم، اما در حرفه‌های دیگر نیز فعال بوده است. سیامک شایقی علاوه‌بر کارگردان به‌عنوان نویسنده، تهیه کننده، تدوینگر، طراح صحنه و مجری طرح نیز در سینما و تلویزیون فعالیت داشته است.

مهم‌ترین آثار سیامک شایقی در حرفه‌ی نویسنده، فیلم ماه بر فراز زیر آب، فیلم ماه در جنگل، فیلم ابر‌های ارغوانی، فیلم خواب زمستانی، فیلم ارتفاع ۶/۴۵، فیلم باغ فردوس، پنج بعد از ظهر، فیلم شراره، فیلم مادرم گیسو و فیلم در کمال خونسردی است. مهم‌ترین آثار سیامک شایقی در حرفه‌ی تهیه کننده، فیلم ماه بر فراز زیر آب، فیلم ماه در جنگل، فیلم خواب زمستانی، فیلم ارتفاع ۶/۴۵، فیلم باغ فردوس، پنج بعد از ظهر، فیلم مادرم گیسو، فیلم راه و بیراه و فیلم رنو تهران ۲۹ است. مهم‌ترین آثار سیامک شایقی در حرفه‌ی تدوینگر، فیلم باغ فردوس، پنج بعد از ظهر و فیلم مادرم گیسو است. مهم‌ترین اثر سیامک شایقی در حرفه‌ی طراح صحنه، فیلم خواب زمستانی است. مهم‌ترین اثر سیامک شایقی در حرفه‌ی مجری طرح، فیلم ارتفاع ۶/۴۵ است.

سیامک شایقی سال ۱۳۶۶ برای فیلم جهیزیه برای رباب توانست در ۶ مین دوره جشنواره فیلم فجر در بخش سودای سیمرغ برای جایزه سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی نامزد شود.

مطالعه بیشتر