سید هاشم بطحایی گلپایگانی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۰
تاریخ وفات: ۱۳۹۸/۱۲/۲۶
محل وفات: بیمارستان شهید بهشتی، قم، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

عالم دینی

نماینده مردم استان تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری

علت وفات

بیماری

کرونا ویروس، دفتر ایشان اعلام کرد که وی بر اثر ایست قلبی درگذشته است

توضیحات و جزئیات بیشتر

آیت الله سید هاشم بطحایی گلپایگانی متولد سال ۱۳۲۰ در گوگد گلپایگان بود و علاوه بر نمایندگی مردم تهران در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، در دوره‌ای امام جمعه گلپایگان نیز بود. او همچنین در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد، اما صلاحیت وی توسط شورای نگهبان رد شد.

این عضو مجلس خبرگان، تحصیلات ابتدایی خویش را در گلپایگان گذراند. در سال ۱۳۳۵ جهت فراگیری علوم دینی وارد حوزه علمیه قم شد و در کنار تحصیل علوم حوزوی، تحصیلات کلاسیک خود را نیز ادامه داد. در سال ۱۳۴۰ دیپلم گرفت و در سال ۱۳۴۱ در رشته فلسفه دانشگاه تهران پذیرفته و موفق به کسب مدرک کارشناسی‌ارشد، شد. پس از سپری کردن خدمت وظیفه مجدداً به حوزه علمیه برگشته و ضمن استخدام در آموزش و پرورش قم در سمت دبیری در حوزه مشغول به ادامه تحصیل شد و از کلاس درس حضرات آیات سید روح‌الله خمینی، سید محمدرضا گلپایگانی، هاشم آملی و سید محمدحسین طباطبایی به مدت ۲۷ سال استفاده کرد و در سال ۱۳۵۵ برای گرفتن دکترا در رشته فلسفه به مصر رفته و در سال ۱۳۶۰ دکترا در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. وی در سال ۱۳۶۵ از آموزش و پرورش به آموزش عالی منتقل شد و در گروه حقوق مجتمع آموزش عالی قم (پردیس) تا امروز مشغول تدریس کرده بود.

وی در کنار تدریس در دانشگاه، در حوزه علمیه قم به تدریس درس خارج در بحث‌های قضا، شهادت، حدود، دیات و عقود تملیکی اشتغال داشت.

مطالعه بیشتر


نقل قول ها و پیام های مرتبط

باسمه تعالی
«إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ»
خبر رحلت نماینده مردم شریف تهران در مجلس خبرگان؛ مرحوم آیت الله بطحائی «رحمة الله علیه»، موجب تأسف و تأثر گردید.
ایشان عمر خویش را مصروف خدمت به نظام اسلامی، ترویج معارف اهل البیت «علیهم السلام» و تدریس در حوزه و دانشگاه نمود.
اینجانب ضمن عرض تسلیت محضر رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی»، مراجع عظام تقلید، حوزه علمیه قم، شاگردان و ارادتمندان ایشان و خانواده محترم آن مرحوم، علوّ درجات ایشان را از خداوند متعال مسألت دارم.

احمد جنتی . رئیس مجلس خبرگان رهبری