علی اکبر رضایی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۱۸/۰۹/۲۴
تاریخ وفات: ۱۳۹۸/۱۲/۱۰
محل وفات:
محل دفن:


دلیل شهرت

ورزشکار

از پیشکسوتان اسطوره ای سوارکاری ایران، در تمامی رشته‌های سوارکاری از جمله رشته‌های پرش با اسب، درساژ، کورس، چوگان و استقامت تبحر داشت

علت وفات

کهولت سن


توضیحات و جزئیات بیشتر

رضایی سوارکاری را از سن ۶ سالگی نزد پدر بزرگوار خود (عبدالحسین رضایی) آغاز کرد و توانست در سن ۹ سالگی با خشن‌ترین اسب‌ها در باشگاه شهدا سواری کند. او موق شد در سن ۱۱ سالگی همراه با ترکمن‌ها در باشگاه جلالیه در مسابقات کورس با سیلمی عربی به نام غُراب شرکت کند. اولین اسبی که به عنوان هدیه دریافت کرد ارزش ۱۳۰ تومان داشت که از آن اسب در مسابقات اسبدوانی استفاده می‌کرد.
علی رضایی نه تنها در رشته پرش با اسب و اسبدوانی توانسته خوش بدرخشد، بلکه در مسابقات چوگان و سواری خوبی هم افتخارات زیادی را کسب نموده است تا آنجا که توانست هندیکاپ ۳ را در چوگان از آن خود کند.
رضایی سال‌ها عضو تیم ملی و سرمربی تیم ملی پرش با اسب ایران بود و شاگردان بزرگی را تربیت کرد. از ۴۶ سوارکاری که از سال ۱۳۵۲ تا امروز در پرش با اسب ایران مفتخر به کسب مدال‌های طلا، نقره و برنز شده اند، بیش از ۱۵ سوارکار شاگرد استاد علی رضایی بودند و همین تاثیر فراوان و بی بدیل استاد رضایی بر سوارکاری ایران را ثابت می‌کند.