محمد احمدپناهی سمنانی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۱۳/۰۷/۱۹
تاریخ وفات: ۱۳۹۵/۱۰/۲۵
محل وفات: تورونتو، کانادا
محل دفن:


دلیل شهرت

نویسنده

تاریخ‌نگار و نویسنده، پژوهشگر ادبیات فولکلور و کارشناس تاریخ از دانشگاه تربیت معلم

علت وفات

کهولت سن


توضیحات و جزئیات بیشتر

محمد احمد پناهی متولد مهرماه سال 1313 سمنان بود تحصیلات خود را در سمنان و تهران دنبال و در رشته تاریخ از دانشگاه تربیت معلم دانش‌نامه کارشناسی گرفت.

از این نویسنده و مورخ و پژوهشگر آثار متعددی در سه بخش تاریخ، سمنان پژوهی و فلکلور و ادبیات به جای مانده است.

این مورخ پیشکسوت که به‌صورت آکادمیک در حوزه تاریخ تحصیل کرده بود آثار متعددی به رشته تحریر درآورده که: "شاه اسماعیل صفوی، مرشد سرخ کلاهان" ؛ "لطفعلی خان زند، از شاهی تا تباهی"، "نادرشاه، بازتاب حماسه و فاجعه ملی"، "تیمور لنگ، چهره هراس انگیز تاریخ"، "حسن صباح، چهره شگفت انگیز تاریخ"،" امیرکبیر- تجلی افتخارات ملی"،"کریمخان زند، نیکوترین زمامدار تاریخ ایران"، "چنگیزخان، چهره خون ریز تاریخ"، "فتحعلیشاه قاجار سقوط در کام استعمار"، "آغا محمدخان قاجار، چهره حیله‌گر تاریخ"، "امیر اسماعیل سامانی فرمانروای بزرگ و عادل"، "ستارخان سردار ملی و نهضت مشروطه" و...از مهمترین تالیفات وی در حوزه تاریخ ایران است.

احمد پناهی که در شعر به پناهی سمنانی تخلص داشت علاوه بر سرودن غزلیات، قصائد و آثار کلاسیک و... در زمینه پژوهش‌های ادبی آثاری از خود به‌جای گذاشته که دو مجموعه شعر "ازدی که گذشت"و" منظومة شاعر و پری"ودوبیتی‌های بومی‌سرایان ایران،"ترانه‌های ملی ایران، سیری در ترانه و ترانه‌سرائی در ایران " که چاپ اول آن در 68 و چاپ دوم آن در 77 به بازار کتاب راه یافت و آثاری در حوزه ادبیات فولکلور و زبان و ادبیات سمنانی از آن جمله است.

محمد احمد پناهی که همواره به زبان مادری خود علاقه ویژه‌ای داشت در طول عمر بیش از 82 ساله خود آثاری در این بخش به رشته تحریر درآورد که بعدها مرجع بسیاری از آثار متاخر در حوزه سمنان‌پژوهی شد.

"فرهنگ سمنانی - شرح حال و نمونۀ آثار شاعران در گویش سمنانی با آوان‌وشت اشعار"، " آداب و رسوم مردم سمنان- مثل­ها، افسانه­ها، لطیفه­ها، ترانه­ها، باورهای عامه،حرف و فنون سنتی"، "تقسیم آب در سمنان قدیم" و... از مهمترین آثار این نویسنده پرتلاش در حوزه سمنان‌پژوهی است.

مطالعه بیشتر