فردوس کاویانی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۲۰/۰۷/۰۳
تاریخ وفات: ۱۴۰۲/۰۷/۰۹
محل وفات: تهران، ایران
محل دفن:


دلیل شهرت

هنرمند

کارگردان و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون

علت وفات

بیماری


توضیحات و جزئیات بیشتر

فردوس کاویانی ۳ مهر ماه ۱۳۲۰ در یک خانواده زرتشتی در کرمان متولد شد و در ماه تولدش درگذشت. این هنرمند پس از مدت زیادی دوری از محافل هنری، در جشن بازیگران تئاتر در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ با چهره‌ای لاغر و دستانی لرزان حضور یافت. او که با گام‌هایی آرام می‌توانست راه برود و از بیماری پارکینسون و ضعف شدید جسمانی رنج می‌برد، در شرایطی که سخن گفتن برایش سخت به نظر می‌رسید، فقط گفت: «امروز خیلی خوشحالم.»
کاویانی برای عموم با بازی در سریال «همسران» شناخته شد اما او فراتر از این نقش آفرینی کرد. او در فیلم‌هایی چون «اجاره نشین ها»، «سگ کشی»، «نارنجی پوش»، «میکس»، «کلانتری غیرانتفاعی»، «بانو»، «ساوالان»، «هامون»، «در مسیر تندباد»، «همه دختران من» و در سریال هایی چون «مش خیرالله صندوقچه اسرار»، «محله بهداشت»، «محله برو و بیا»، «آژانس دوستی» و … به ایفای نقش پرداخت.

کاویانی اما پیش از همه اینها یک بازیگر و کارگردان تئاتر بود. او در طول دوران کاری‌‌اش در نمایش‌هایی همچون «بالماسکه دزدان»، «سلطان مار»، «سهراب و اسب و سنجاقک»، «آهسته با گل سرخ»، «مرگ تصادفی یک آنارشیست» بازی کرد و یکی از آخرین تجربه‌های حضورش روی صحنه هم به نمایش «تانگوی تخم مرغ داغ» به کارگردانی هادی مرزبان در سال ۱۳۹۳ بازمی‌گشت.

مطالعه بیشتر