حمید لبخنده


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۳۰/۰۴/۲۵
تاریخ وفات: ۱۴۰۰/۱۰/۱۸
محل وفات: تهران، ایران
محل دفن: بهشت زهرا، قطعه ۱۱۰، ردیف ۱۱۱، شماره ۳۵، تهران، ایران


دلیل شهرت

هنرمند

کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و بازیگر

علت وفات

بیماری

عوارض ناشی از عمل جراحی

توضیحات و جزئیات بیشتر

عبدالحمید بدیعی فر مشهور به حمید لبخنده (۲۵ تیر ۱۳۳۰ – ۱۸ دی ۱۴۰۰) کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تهیه‌کننده و بازیگر ایرانی بود.
او متولد سال ۱۳۳۰ بود که در ۱۵ سالگی به اولین کلاس تئاتر نزد حسینعلی طباطبایی در اداره فرهنگ و هنر اهواز رفت او آن‌طور که خودش تعریف کرده در آن کلاس با رضا فیاضی، فرید و علی سجادی حسینی و رضا خندان همراه بود و بعد‌ها در دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران پذیرفته شد و در رشته کارگردانی و بازیگری تئاتر تحصیل کرد.
این کارگردان از شاگردان هنرمندان مطرحی همچون حمید سمندریان، شمیم بهار، بهرام بیضایی، پرویز پرورش، پرویز ممنون، علی رفیعی، محمد کوثر و نیز منیژه محامدی و گلی ترقی بوده است.
لبخنده که در برخی نمایش‌های گروه تئاتر «پیاده» به سرپرستی داریوش فرهنگ و مهدی هاشمی بازی کرده بود. او برای نخستین بار همراه با زنده یاد سمندریان در نمایشنامه «مرده‌های بی‌کفن و دفن» نوشته سارتر کار کرد.
در آن مقطع نمایشنامه «عادل‌ها» به نویسندگی کامو و با ترجمه محمدعلی سپانلو را هم در تالار مولوی کارگردانی می‌کرد و بعد از تجربه اجرا‌ها رابطه دوستانه بیشتری با زنده یاد سمندریان و هما روستا پیدا کرد.
حمید لبخنده با ساخت سریال «در پناه تو» در دهه هفتاد در میان عموم مخاطبان به چهره‌ای شناخته شده تبدیل شد و بعد از آن سریال‌های دیگری هم همچون «در قلب من» را کارگردانی کرد.
او در سینما فیلم «آبی» را ساخت، اما در سال‌های گذشته بیشتر مشغول مدیریت آکادمی سمندریان بود و سال‌ها مدیریت آموزشگاه زنده یاد حمید سمندریان را بر عهده داشت.
نمایش «سوءتفاهم» و سریال‌های «مهر و ماه» و «با من بمان» از دیگر آثار حمید لبخنده هستند.
این هنرمند در زمان حیاتش اعلام کرده بود که تمایل ندارد در قطعه هنرمندان دفن شود.

مطالعه بیشتر