مجید دلدوزی


اطلاعات شناسنامه ای

تاریخ تولد: ۱۳۳۴/۰۸/۱۸
تاریخ وفات: ۱۳۹۹/۱۲/۲۴
محل وفات: تبریز، ایران
محل دفن: قطعه هنرمندان، آرامستان وادی رحمت، تبریز، ایران


دلیل شهرت

هنرمند

گرافیست

علت وفات

بیماری

خونریزی مغزی

توضیحات و جزئیات بیشتر

مجید دلدوزی گرافیست انقلابی متولد ۱۳۳۴ شهر تبریز است و به واسطه کار پدرش در قالیبافی و فرش، با طرح قالی آشنا می‌شود. او از کودکی به صورت خودآموخته طرح و نقش قالی می‌زد. قبل از انقلاب اسلامی وقتی در سربازی بود، زمانی که امام خمینی (ره) فرمان فرار سربازها از پادگان را صادر کرد از پادگان فرار کرد و به دلیل فرارش، مدتی را در زندان به سر برد. بعد از انقلاب وارد نهضت سواد آموزی شد و در این مرکز، به کارهای تبلیغی و ترویجی پرداخت و در نهضت، تولیدات مکتوب و طراحی پوسترهای بسیاری را از خود به یادگار گذاشته است. پس از آن فعالیت‌هایش را در سپاه ادامه داد و در نشریه «پیام انقلاب» طراحی‌هایی را به سرانجام می‌رساند. نشریه «امید انقلاب» و «نهال انقلاب» نیز با همراهی این هنرمند انقلابی پایه‌ریزی شد.
دلدوزی، سال ۱۳۶۳ زمانی که حزب الله لبنان به تازگی راه اندازی شده بود، به لبنان رفت و در آنجا نیز کارهای هنری و تبلیغی فراوانی انجام داد که مهمترین آنها، طراحی آرم حزب الله بود.
اوج کارهایش در دهه ۷۰ است که کنگره سرداران شهید را برگزار و ده‌ها کتاب را طراحی کرد. دهه ۸۰ و ۹۰ و بعد از بازنشستگی از سپاه، شروع به ارتباط با گروه‌های مردمی کرد و از سال ۸۹، درگیر این کارها بود و تعداد زیادی فراخوان هنری خودجوش برای حضور جوانان منتشر می‌کرد. آخرین کارش برای شهادت حاج قاسم سلیمانی با عنوان «قیام قاسم» بود. البته کارش در رابطه با کرونا نیز در دست انجام بود که نیمه تمام ماند.